Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

آروند دشت‌آرای تشریح کرد/ همه جزئیاتِ رویداد غریبه‌ای به نام رزیدنسی

06:43, 2017 دسامبر 05
8 0
آروند دشت‌آرای تشریح کرد/ همه جزئیاتِ رویداد غریبه‌ای به نام رزیدنسی

فرهنگ > تئاتر - آروند دشت‌آرای می‌گوید رزیدنسی محلی است برای آدم‌ها که روزی، پنج تا شش ساعت با یکدیگر حرف بزنند، بحث و تبادل نظر کنند و شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را ببینند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رزیدنسی (Residency) هر چقدر به معنای دستیاری در حوزه پزشکی واژه‌ای آشناست، به معنای برنامه تبادل هنری در حوزه هنر و تئاتر واژه‌ای غریبه است.

رزیدنسی فرمی از اقامت هنری است که امکان گفت‌وگو با هنرمندان کشورهای دیگر را فراهم می‌کند. در این شیوه از اقامت هنری، هنرمند با فاصله گرفتن از فضای کار و زندگی روزمره خود با اقامت در کشوری دیگر متاثر از فرهنگ و هنر آن کشور دست به خلق اثر می‌زند. برخورداری از شرایط این اقامتِ هر چند کوتاه، فرصتی در اختیار هنرمند می‌گذارد تا به تبادل، گفت‌وگو و خلق اثر حول محوری مشترک با دیگر هنرمندان حاضر در برنامه بپردازد.

آروند دشت‌آرای، مدیر بخش بین‌الملل سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر می‌خواهد امسال برای اولین بار بخشی از انرژی و بودجه بخش تحت مدیریتش را به برگزاری رزیدنسی اختصاص دهد.

آن طور که دشت‌آرای می‌گوید رزیدنسی در باقی کشورها محلی‌ است برای گفت‌و‌گوی هنرمندانِ تا سقف 30 سال اما در فراخوانی که برای رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر منتشر شده، این سقف به 35 رسیده است.

موضوع چهار رزیدنسی که پیش از شروع سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار خواهد شد عبارت است از: رزیدنسی تئاتر محیطی با موضوع هنر شهری، رزیدنسی بینارشته‌ای با موضوع بحران آب، رزيدنسی طراحی صحنه با موضوع بررسی استفاده از تکنولوژی‌های جديد برای طراحی فضا - طراحی صحنه نمايش «در مصر برف نمی‌بارد» از محمد چرمشير و رزيدنسی کار روی متن با موضوع استراتژی انتخاب تمرين برای متن‌های مختلف.

منبع: khabaronline.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0