Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

آغاز رسمی سومین دوره شب‌های جنوب با اجرای خالو قنبر

09:45, 2019 ژانویه 14
51 0
آغاز رسمی سومین دوره شب‌های جنوب با اجرای خالو قنبر

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، نخستین شب از رویداد سه روزه «شب های جنوب» که ‌در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود، به موسیقی هرمزگان اختصاص داشت.

در این اجرا قنبر راستگو با دو پسرش و ابراهیم علوی بروی صحنه آمد، این بار خالو مانند سال‌های پیش و اجراهای دیگرش فقط به خواندن و نی جفتی نواختن اکتفا نمی‌کند؛ او برای اولین بار راوی قصه‌ای از قصه‌های جنوب می شود.

پس از بخش نخست، اعضای داماهی کم‌کم روی سن می‌آیند و همه با خالو هم‌نوا می‌شوند، موسیقی آن‌ها همه در خدمت نی‌جفتی خالوست و هر بار خالو در جفتی‌اش می‌دمد مخاطبان تمام انرژی خود را آزاد می‌کنند، قصه‌گویی خالو که تمام می‌شود، نوبت به داماهی می‌رسد.

داماهی این‌بار متفاوت از گذشته ظاهر می‌شود، تنظیم‌ها با حال و‌هوای موسیقی شب‌های جنوب هماهنگ شده بود و بیش از پیش در خدمت موسیقی هرمزگان بودند، داماهی در این اجرا تنها دو قطعه فارسی اجرا کرد.

حسین نظری نوازنده قیژک در اجرای شب گذشته داماهی نقطه روشن و تازه‌ای در موسیقی داماهی بود، او در سه قطعه نواخت و در دو قطعه خواند، او قطعه «در سایه‌ گل» را در مقام کهنویی بازخوانی کرد که تحریرهایش بیش از هر چیزی به موسیقی «جَز» نزدیک بود و به نوعی اجرای «جزبندری» داماهی را کامل کرد.

تنظیم و آهنگ و شعر یکی از همین قطعه‌ها را خودش انجام داده بود، در این شب پرشور تنها صدابرداری سالن برخلاف همیشه کمی شنونده را آزرده می‌کرد.

شب‌های جنوب پس از این میزبان «کماکان» با اجرای مهدی ساکی و ماکان اشگواری، گروه «جالبوت»، محسن شریفیان و گروه «سلیدون» خواهد بود.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0