Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

احتمال بازگشت حیات به آبسنگ های مرجانی خلیج فارس

03:33, 2017 اكتبر 10
5 0

داود میرشکار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: آبسنگ های مرجانی یکی از دو زیستگاه پر اهمیت دریایی است که نقش بسزایی در تولید آبزیان شیلاتی و غیر شیلاتی و همچنین حفظ تنوع زیستی خلیج فارس و دریای عمان دارد.

وی با اشاره به تاثیر منفی افزایش دما بر روی حیات آبسنگ های مرجانی اظهار کرد: با افزایش دمای هوا درجه حرارت دریاهای کشور نیز بالا رفته است که این مساله موجب شد تا آبسنگ های مرجانی خلیج فارس در ماه های گرم تابستان دچار سفید شدگی شوند.

وی ادامه داد: سفید شدگی آبسنگ های مرجانی به علت خارج شدن فیتوپلانکنتون همزیست آبسنگ های مرجانی به نام ' زوگزانتلا ' است که فعالیت آنها موجب حیات مرجان ها می شود اما زمانی که درجه حرارت آب بالا می رود این فیتوپلانکتون ها از آبسنگ های مرجانی خارج می شوند در نتیجه حیات آبسنگ های مرجانی به کمترین سطح خود می رسد.

میرشکار گفت: اما طی بازدیدی که از آبسنگ های مرجانی منطقه پارسیان در خلیج فارس داشتیم متوجه شدیم که آبسنگ ها کاملا دچار سفید شدگی نشده اند و هنوز رنگدانه های بسیار محدودی در آنها وجود دارد از این رو جای امیدواری است با خنک شدن آب دریا و بازگشت فیتوپلانکتون های همزیست، آبسنگ های مرجانی دوباره به حیات خود ادامه دهند.

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: قرار است با خنک شدن آب دریا در اواخر مهرماه و ماه آینده بازدیدی از وضعیت آبسنگ های مرجانی جزایر فارسی، خارک، خارکو و نایبند داشته باشیم ؛ همچنین مناطق آزاد قشم، کیش و چابهار در راستای همکاری های زیست محیطی گزارش های مربوط به وضعیت آبسنگ های مرجانی مناطق خود را ارسال خواهند کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان بازگشت به حیات 90 درصد مرجان های سفید شده وجود دارد گفت: جواب این پرسش بعد از انجام پایش میدانی در مناطق مرجانی مشخص خواهد شد اما به دلیل اینکه آبسنگ های مرجانی به طور کامل سفید نشده اند امیدواریم که این زیستگاه ها دوباره به حیات بازگردند.

چندی پیش پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اعلام کرده بود به علت افزایش بی سابقه دمای آب در خلیج فارس، وقوع پدیده سفید شدگی آبسنگ های مرجانی در برخی از جزایر دیده می شود.

همچنین: قطعه سوم بزرگراه خلیج فارس 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0