Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

اصول مهم تک‌تیراندازی/ سه سلاح در یک نگاه/ «باهر» ایرانی؛ در تراز جهانی

02:42, 2017 سپتامبر 17
8 0

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، پس از تبدیل شدن فضای جنگ‌های کلاسیک به جنگ‌های چریکی در اقصی‌نقاط جهان، بسیاری از سازوکارهای مرسوم جنگ‌های کلاسیک، جای خود را با فرمول‌ها و شیوه‎‌های نوین نبرد عوض کرد.

یکی از مهمترین اصول نبردهای چریکی، استفاده از کمترین نیروی انسانی و کسب بیشترین پیروزی است؛ از همین رو بکارگیری تجهیزات انفرادی مدرن و پیشرفته توسط نیروهای زبده و کاربلد، برگ برنده بزرگی در نبردهای تن به تن و چریکی محسوب می شود.

ممکن است از گوشه و کنار این جمله به گوش هر یک از ما رسیده باشد که «اهمیت کار یک تک‌تیرانداز یا همان اسنایپر، در حد یک دسته نظامی حرفه‌ای است». دلیل اصلی صحت این جمله آن است که عملکرد دقیق تک‌تیرانداز و انجام درست وظیفه محول شده به او، در تضعیف روحیه و ترس جبهه مقابل تاثیر بسزایی دارد.

«قدرت سلاح»، «برد سلاح»، «فاصله تا هدف»، «نوع هدف»، «استتار تک‌تیرانداز قبل، حین و بعد از شلیک» و «تمرکز بسیار بالای تک‌تیرانداز» 6 اصل مهم در امر تک‌تیراندازی است.

سلاح آمریکایی TAC 50 ساخت شرکت آمریکایی مک میلان با کالیبر 99*12.7 میلی متر و مکانیزم گلنگدنی یکی از سلاح های معروف و رکورددار تک تیراندازی در جهان است.

طبق اعلام رسانه‌های آمریکایی در سال 2002 میلادی و در افغانستان این سلاح توانست یک نفر از شبه نظامیان طالبان را در فاصله 2 هزار و 430 متری هدف قرار دهد.

وزن این اسلحه که 5 تیر، یک خشاب آن را مسلح می‌کند، بدون مهماتی که درون آن جاگذاری می شود حدود 12 کیلوگرم عنوان شده است.

TAC 50 دارای برد موثری نزدیک به یک هزار و 600 متر است و آمریکایی‌ها تا امروز این سلاح را به ترکیه، کانادا و رژیم صهیونیستی صادر کرده‌اند.

سلاح KSVK مهمترین سلاح تک‌تیراندازی روس‌ها با کالیبر 12.7 میلی متری است و روس‌ها بیشترین استفاده از این سلاح را در نبردهای منطقه چچن توسط نیروهای ویژه ارتش خود انجام دادند.

طول این سلاح یک هزار و 400 میلی متر و وزن آن با دوربین و متعلقات 12 کیلوگرم است.

نکته قابل توجه در این سلاح به کارگیری مکانیزم «بولپاپ» یا همان قرار دادن خشاب در پشت قبضه سلاح است؛ «قرار دادن خشاب پشت قبضه سلاح» باعث می شود تا طول و وزن سلاح کاهش یابد.

سلاح تک تیرانداز باهر که در سال 1394 توسط وزارت دفاع رونمایی شد، دارای کالیبر 23 میلی متری است و گلوله های 23 میلی متری آن به راحتی توان از کار انداختن تقریبا تمامی بالگردهای عملیاتی در جهان را دارند.

مسلح شدن سلاح هم با استفاده از یک گلنگدن صورت می‌پذیرد که بعد از هر شلیک باید به وسیله آن پوکه را خارج و گلوله بعدی را جای گذاری کرد.

سنگرهای تقویت شده، برجک های دیده بانی، دیش های دریافت اطلاعات و تقریبا هر آنچه یک نیروی زمینی در اختیار داشته باشد، به غیر از تانک های سنگین، در برابر این سلاح شانسی نخواهد داشت.

در طراحی این سلاح از لوله ای بسیار بلندتر در مقایسه با سایر سلاح های کالیبر سنگین استفاده شده است که این عمل در اکثر سلاح ها به منظور افزایش شتاب و دقت گلوله اتفاق می افتد.

این سلاح تا امروز در دو رزمایش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال‌های 1394 و 1395 با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

علاوه بر «باهر»، «شاهر ایرانی‌ها» به عنوان یک سلاح 14.5 میلی متری، از برد موثر بیش از 3 هزار متر و برد مفید 4 هزار متری برخوردار است؛ «تک تاب» نیز به عنوان یک سلاح 20 میلی متری، بیش از 2 هزار متر بُرد دارد؛ «حیدر» جدیدترین سلاح نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک سلاح 50 میلی متری، از برد مفید یک هزار و 600 متر و برد موثر 2 تا 3 هزار متر برخوردار است.

همچنین: قبولی ۳ ایرانی در آزمون سطح دو فدراسیون جهانی تنیس روی میز/ رئیس کمیته مربیان نمره قبولی نگرفت

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0