Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

تشویق کودکان به موسیقی، قبل از خواب بهترین وقته

02:43, 2018 مارس 13
7 0

نی نی بان: محققان دریافته اند که بهترین و در عین حال تأثیرگذارترین زمان آشنا کردن کودکان با هنر موسیقى ، زمان پیش از خوابیدنشان است.

تربیت قوه شنیدارى در کودکان از اهمیت فراوانى برخوردار است. این آموزش مى تواند از زمان نوزادى شروع شود و تا زمان حضور ایشان در مدرسه و کار با ابزار آلات موسیقى ادامه یابد. زمان پیش از خواب به همراه نور کم اتاق و فقدان هر عاملى که سبب بهم خوردن تمرکز و مصرف بیهوده انرژى در کودکان شود بهترین موقعیت را براى درک یک موسیقى دلنشین فراهم مى آورد.

کارشناسان علم موسیقى اعلام کرده اند که پخش قطعه اى موسیقى در هنگام خواب که بتواند صداهاى مزاحم خانه را حذف نماید سبب مى شود که قوه تخیل و داستان پرداز کودکان افزایش یابد. علاوه بر آن، زمزمه یک ترانه و یا آواهایى که براى به خواب رفتن کودک از زبان والدین خارج مى شود مى تواند تأثیر شگرفى در علاقه مند شدن وى به هنر موسیقى داشته باشد.

سؤال اینجاست که چه نوع موسیقى براى زمان پیش از خواب مناسب است؟ در وهله نخست این انتخاب باید از سوى والدین صورت گیرد، چرا که کودکان تنها جذب طراحى جلد کاست هاى موسیقى مى شوند. لالایى ها در هر زبانى که باشند کارآمد هستند. پس از آن، موسیقى بومى و نواحى، انتخاب مناسبى خواهد بود که دریچه هاى متفاوتى از ریتم و ملودى را به کودک نشان دهد.

محققان از قطعات چایکوفسکى به عنوان نمونه هاى برجسته اى از موسیقى تصویرى نام برده اند که مى توانند کودک را در شکل گیرى قدرت تصورش راهنمایى کند. این اندیشه که موسیقى پیش از خواب حتما مى بایست از ریتم کندى برخوردار باشد، تفکر اشتباهى است. اگر کودک شما با شنیدن یک موسیقى با ریتم تند به خواب مى ورد تعجب نکنید چرا که در ذهن ناخودآگاه وى ریتم موسیقى در حال کشف و خلق تصاویر تازه و جذاب براى او و رسیدن به آرامش دلخواهش است.

کودک، هوش سرشارى براى تشخیص دادن آواى آلات موسیقى دارد و استمرار در پخش موسیقى از سوى والدین، کودکان را با تنوع ابزار و ادوات موسیقى نیز آشنا مى سازد. نکته جذاب در موسیقى هاى پیش از خواب، کشف سلیقه شنیدارى کودکان براى والدین است. ممکن است قطعه اى از یک ویلون کودک شما را فریفته خود سازد. بسیارى از کودکان شیفته موسیقى موتزارت، باخ و بتهوون هستند؛ بخصوص پس از شنیدن قطعات مختلفى از ایشان.

برخى دیگر موسیقى هایى که با ترانه هاى کودکانه و قابل فهم براى ایشان همراه باشد را مى پسندند. و سخن آخر اینکه پس از گفتن یک داستان زیبا پیش از خواب براى کودک خود، اجازه دهید که موسیقى نیز داستانى را براى ایشان نقل نماید.

همچنین: والدین فرق لمس خوب و بد را به کودکان بیاموزند

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0