Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

تشکیل یخ فضایی روی زمین

10:58, 2017 ژوئیه 17
10 0

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از ScienceAlert، همه یخ‌ها مثل هم نیستند. در سرزمین‌های دور از جهان ما، آب به روش‌های عجیب و غریبی به شکل جامد درمی‌آید که روی کره زمین امکان‌پذیر نیست.

حالا، برای اولین بار، محققان موفق شدند لحظه تشکیل کریستال یکی از این یخ‌های بیگانه را تحت شرایط کنترل‌شده در آزمایشگاه به ثبت برسانند. در این ویدئو آب در حال انجماد و تبدیل به ساختاری به نام «یخ VII» یا «یخ هفت» است.

آریانا گلیسون، ژئوفیزیکدان آزمایشگاه کلی لوس آلاموس در نیومکزیکو، در این باره گفت: «چنین آزمایش‌هایی با آب اولین‌ها در نوع خود هستند، این امر به دانشمندان اجازه می‌دهد تا تحول اساسی آشتفگی به نظم را در فراوان‌ترین مولکول موجود در جهان هستی به چشم ببینند».

تقریبا همه آب‌های یخ‌زده روی سطح کره زمین دارای ساختار یخ شش ضلعی هستند. یخ مکعبی نیز گاهی در قسمت‌های بالایی اتمسفر سیاره‌مان تشکیل می‌شود.

انواع دیگر یخ تنها در حرارت یا فشار بسیار بالا تشکیل می‌شود؛ شرایطی که دستیابی به آن روی زمین بسیار دشوار است. گاهی اوقات دانشمندان می‌توانند پارامترهای مذکور را در فضای آزمایشگاهی تکرار کنند و ساختارهای یخی خارجی را به صورت مصنوعی تولید کنند. البته به دلیل شرایط دشوار ساخت این یخ‌ها، در اکثر مواقع آنها تنها در شبیه‌سازی‌ها دیده می‌شوند.

وقتی اجرام نجومی در فضا بهم برخود می‌کنند ساختار یخ هفت، فرم بسیار فشرده از یخ، به صورت طبیعی تشکیل می‌شود. برخورد اجرام نجومی چنان مقدار زیادی از فشار را به ارمغان می‌آورد که بر همه مولکول‌های آب مایع تاثیر دارد.

برای بازسازی چنین شدتی در شرایط آزمایشگاهی، تیم گلیسون لایه‌ای از الماس در مجاورت یک سلول کوچک حاوی آب مایع را تحت اشعه لیزر قرار دادند. انجام این کار منجر به تبخیر الماس و تولید یک موج ضربه‌ای شدید شد و آب را تحت فشاری 50 هزار برابر بزرگ‌تر از فشار اتمسفری زمین در سطح دریا قرار داد، این امر منجر به تغییر فاز از مایع به جامد شد.

همچنین: موسیقی کلاسیک و فشار خون

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0