Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

تفاوت قانون جدید فعالیت احزاب با قانون گذشته

05:28, 2017 نوامبر 14
13 0

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب 1394/11/4 مجلس شورای اسلامی در تاریخ 1395/8/8 از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام تأیید و در تاریخ 1395/8/22 جهت اجرا ابلاغ شد.

این قانون از تاریخ لازم الاجرا شدن جایگزین قانون "فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده"، مصوبه 1360/6/7 مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

محمدامین رضازاده مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور چندی پیش اعلام کرده بود که احزاب باید تا 14 آذر شرایط خود را با قانون جدید تطبیق دهند.

اولین موردی که در قانون جدید توجه را به خود جلب می‌کند این موضوع است که در عنوان آن، جمعیت‌ها، انجمن‌های صنفی و انجمن‌های اسلامی حذف شده است و زمانی که ماده‌ قانون را بررسی می‌کنیم اشاره‌ای به این تشکل‌ها نشده است. با توجه به اینکه با اجرای قانون جدید، قانون مصوب سال 1360 نسخ می‌شود لذا جمعیت‌ها و انجمنهای صنفی و انجمن‌های اسلامی در قانون جدید مغفول می‌ماند و این موضوع مطرح است که از این پس، این تشکل‌ها طبق چه قانونی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

ویژگی دیگری که در قانون جدید وجود دارد اصطلاحاتی است که در فصل اول تعریف شده است همچنین قوانین و تبصره‌ها جزئی‌تر بررسی شده است لذا قانون مصوب 1360 شامل 19 ماده، 9 تبصره در 2 فصل است و قانون جدید شامل 23 ماده و 48 تبصره در 3 فصل است.

در فصل دوم قانون جدید با عنوان تأسیس حزب، شرایط و ضوابط تأسیس حزب به‌صورت کامل شرح داده است در حالی که در قانون مصوبه سال 1360 شرایط کلی وجود داشته اما در قانون جدید حتی برای هیئت مؤسس هم شرایط مشخصی وجود دارد.

در قانون جدید، کمیسیون ماده 10 از نماینده دادستان کل کشور، نماینده رئیس قوه قضاییه، یک نماینده از میان دبیران کل احزاب ملی و یک نماینده از میان دبیران کل احزاب استانی دارای پروانه فعالیت، معاون سیاسی وزارت کشور، دو نماینده به‌انتخاب مجلس از بین نمایندگان داوطلب، تشکیل می‌شود در حالی که احزاب نماینده‌ در کمیسون ماده 10 قانون قدیم احزاب نداشته‌اند، البته این نمایندگان احزاب هم حق رأی ندارند.

همچنین: احزاب شیعه پاکستان تجمع اعتراضی برگزار کردند

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0