Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

حاشیه‌های برگزاری شوی لباس در کاخ نیاوران

03:33, 2018 ژوئیه 07
7 0
حاشیه‌های برگزاری شوی لباس در کاخ نیاوران

در این مطلب آمده است: روز گذشته نمایشگاه لباس و زیورآلات در کاخ نیاوران در حالی به کار خود پایان داد که بر خلاف اظهارات مدیر مجموعه فرهنگی- تاریخی نیاوران غرفه‌داران آن اقدام به فروش محصولات خود به بازدید‌کنندگان کردند.

طبق اظهارات رحمت‌الله رئوف در گفت‌وگو با «اعتماد» این نمایشگاه که فراخوان آن چندی پیش منتشر شده بود، نوعی گردهمایی برای طراحان لباس ایرانی بود، و در آن قرار بود طراحان آثار خود را با محوریت صنایع دستی در پوشاک ایرانی به نمایش بگذارند و میراث فرهنگی مجوز هیچ گونه فروش محصولات را به آنها نداده بود.

اما در نمایشگاهی که در روزهای پایانی هفته گذشته در تالار آبی برگزار شد، همان اتفاقی افتاد که دی ماه سال گذشته در این نمایشگاه افتاد و باعث انتقادات بسیاری به برگزار‌کنندگان و مدیریت مجموعه شده بود.

برگزار‌کنندگان چند ماه پس از گردهمایی دی ماه خود باز هم به تالار آبی آمدند و این‌بار با اضافه کردن پسوند «صنایع دستی» در عنوان نمایشگاه، تلاش کردند تا راه انتقاد به برگزاری چنین برنامه‌هایی را ببندند، در حالی که به جز چند اثر تجسمی که در محوطه باز مجموعه نیاوران در طول برگزاری نمایشگاه تکمیل شد، در محصولات ارایه شده در تالار آبی نشان چندانی از صنایع دستی ایرانی به چشم نمی‌خورد و طراحان غالبا طرح‌های مدرن خود را در نمایشگاه برای معرفی و فروش عرضه کردند.

یکی از انتقاداتی که به برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در مجموعه‌های فرهنگی _ تاریخی وارد است، متناسب نبودن این نمایشگاه‌ها با فضای فرهنگی و تاریخی مجموعه است، همان موردی که برگزار‌کنندگان را بر آن داشت تا با پسوند صنایع دستی مجوز ورود به مجموعه را بگیرند.

در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد نیز برگزاری شوی لباس توسط چرم مشهد در موزه ملت کاخ سعدآباد انتقادات بسیاری به همراه داشت و پس از آن دیگر تکرار نشد، اما حالا مجموعه فرهنگی _ تاریخی نیاوران در چند ماه گذشته دو بار میزبان گردهمایی طراحان ایرانی بوده، رویدادی که تنها از نام این مجموعه برای تبلیغات خود استفاده می‌کند و هیچ عواید فرهنگی برای این مجموعه ندارد، هرچند مدیران میراث فرهنگی در مورد عواید مالی آن هم هرگز با شفافیت صحبت نکرده‌اند. مجموعه‌های فرهنگی در تمام دنیا کاربری‌های خاص خود را دارند و رویدادهایی که در آنها برگزار می‌شود هم می‌تواند متناسب با فضای فرهنگی و تاریخی این مجموعه‌ها و در راستای معرفی و پویایی آنها برگزار شود.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0