Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

حماسه‌خیزترین موسیقی‌ها در لرستان؛ موسیقی گامی موثر برای مقابله با تهاجم فرهنگی

09:41, 2019 ژانویه 16
209 0

به گزارش سفیر افلاک، مسعود پور حمزه ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بابیان اینکه جایگاه موسیقی حماسی در کل کشور از اوایل انقلاب تا پایان جنگ تحمیلی در اوج خود بوده است اظهار داشت: استان لرستان حماسه‌خیزترین موسیقی‌ها را در این برهه از زمان داشته و به‌صورت ویژه در این حیطه کارکرده است.

وی بابیان اینکه مداح‌های سنتی نیز در این زمینه فعالیت داشته‌اند افزود: هنرمندان لرستانی در جشنواره‌های مختلفی رتبه برتر کسب کردند و گروه‌های موزیک، سرود دانش‌آموزی و اقشار بسیج نیز موفقیت‌هایی به دست آورده‌اند.

دبیر کمیته اجرایی و برنامه‌ریزی جشنواره آوای بیداری بابیان اینکه بعد از دفاع مقدس سمت‌وسوی فعالیت‌ها درزمینهٔ موسیقی حماسی کمتر شده است تصریح کرد: مسائلی مانند مدافعان حرم سبب ایجاد جهشی در موسیقی حماسی می‌شود و انگیزه‌ای برای آهنگ‌سازان، شاعران و خواننده ایجاد می‌کند.

وی به سخنان مقام معظم رهبری در مورد اهمیت دادن به بحث سرود و موسیقی حماسی اشاره و خاطرنشان کرد: سرود جذابیت بالایی دارد و به دلیل گروهی بودن کار می‌تواند جذب حداکثری برای قشر جوان و نوجوان داشته باشد؛ در هشت سال دفاع مقدس ورود بسیج و سپاه درزمینهٔ سرود نیز بسیار خوب بوده است، در مقطعی ورود کمتری داشتند و در این زمینه ورود کنند.

پور حمزه عنوان کرد: برای مقابله با راهی که غرب برای تهاجم به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی ما در پیش‌گرفته موسیقی گامی مناسب است درحالی‌که از زیرمجموعه‌های این تهاجم که غرب نیز به‌خوبی از آن استفاده کرده همین موسیقی است و در این راه نیز متأسفانه خیلی موفق بوده‌اند و حتی رد پای این تأثیرگذاری را در مداحی‌های خود نیز می‌بینیم.

وی گفت: درزمینهٔ مقابله با تهاجم فرهنگی به‌ویژه در حیطه موسیقی عقب هستیم، این ابزار را باید در جایگاه خود استفاده کنیم و از سبک‌های مختلف موسیقی بهترین استفاده را ببریم.

دبیر کمیته اجرایی و برنامه‌ریزی جشنواره آوای بیداری اظهار داشت: باید خوراک برای نسل‌های مختلف تهیه کنیم و اگر بخشی را رها کنیم قطعاً از دست ما خارج می‌شود که در این راستا دیدگاه، تفکر و اندیشه افراد تأثیرگذار است.

منبع: safireaflak.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0