Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

حماسه‌خیزترین موسیقی‌ها در لرستان؛ موسیقی گامی موثر برای مقابله با تهاجم فرهنگی

09:41, 2019 ژانویه 16
132 0
حماسه‌خیزترین موسیقی‌ها در لرستان؛ موسیقی گامی موثر برای مقابله با تهاجم فرهنگی

به گزارش سفیر افلاک، مسعود پور حمزه ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بابیان اینکه جایگاه موسیقی حماسی در کل کشور از اوایل انقلاب تا پایان جنگ تحمیلی در اوج خود بوده است اظهار داشت: استان لرستان حماسه‌خیزترین موسیقی‌ها را در این برهه از زمان داشته و به‌صورت ویژه در این حیطه کارکرده است.

وی بابیان اینکه مداح‌های سنتی نیز در این زمینه فعالیت داشته‌اند افزود: هنرمندان لرستانی در جشنواره‌های مختلفی رتبه برتر کسب کردند و گروه‌های موزیک، سرود دانش‌آموزی و اقشار بسیج نیز موفقیت‌هایی به دست آورده‌اند.

دبیر کمیته اجرایی و برنامه‌ریزی جشنواره آوای بیداری بابیان اینکه بعد از دفاع مقدس سمت‌وسوی فعالیت‌ها درزمینهٔ موسیقی حماسی کمتر شده است تصریح کرد: مسائلی مانند مدافعان حرم سبب ایجاد جهشی در موسیقی حماسی می‌شود و انگیزه‌ای برای آهنگ‌سازان، شاعران و خواننده ایجاد می‌کند.

وی به سخنان مقام معظم رهبری در مورد اهمیت دادن به بحث سرود و موسیقی حماسی اشاره و خاطرنشان کرد: سرود جذابیت بالایی دارد و به دلیل گروهی بودن کار می‌تواند جذب حداکثری برای قشر جوان و نوجوان داشته باشد؛ در هشت سال دفاع مقدس ورود بسیج و سپاه درزمینهٔ سرود نیز بسیار خوب بوده است، در مقطعی ورود کمتری داشتند و در این زمینه ورود کنند.

پور حمزه عنوان کرد: برای مقابله با راهی که غرب برای تهاجم به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی ما در پیش‌گرفته موسیقی گامی مناسب است درحالی‌که از زیرمجموعه‌های این تهاجم که غرب نیز به‌خوبی از آن استفاده کرده همین موسیقی است و در این راه نیز متأسفانه خیلی موفق بوده‌اند و حتی رد پای این تأثیرگذاری را در مداحی‌های خود نیز می‌بینیم.

وی گفت: درزمینهٔ مقابله با تهاجم فرهنگی به‌ویژه در حیطه موسیقی عقب هستیم، این ابزار را باید در جایگاه خود استفاده کنیم و از سبک‌های مختلف موسیقی بهترین استفاده را ببریم.

دبیر کمیته اجرایی و برنامه‌ریزی جشنواره آوای بیداری اظهار داشت: باید خوراک برای نسل‌های مختلف تهیه کنیم و اگر بخشی را رها کنیم قطعاً از دست ما خارج می‌شود که در این راستا دیدگاه، تفکر و اندیشه افراد تأثیرگذار است.

منبع: safireaflak.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0