Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

رشد 68 درصدی ایران در ثبت پتنت فناوری نانو در سال 2018

12:11, 2019 ژانویه 13
14 0

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پایگاه آمار و اطلاعات استت ‌نانو (statnano.com) از سال 2010 با استفاده از روش‌‌های علمی و با استفاده از یک عبارت جستجوی مناسب به استخراج آمار و اطلاعات فناوری نانو از منابع معتبر و انتشار آنها می‌پردازد و مرجع محققان و سیاست‌‌گذاران در دنیا محسوب می شود.

مطابق استاندارد ایزو(ISO/TS 18110) اختراعاتی در حوزه فناوری نانو قرار می‌گیرند که حداقل دارای یک ادعا مرتبط با فناوری نانو باشند و یا بر اساس کدهای طبقه‌بندی IPC دارای کدی مرتبط با حوزه فناوری نانو باشند. بر اساس این تعریف، در سال 2018 در کل، 13 و 50 ثبت اختراع نانو در دو دفتر ثبت پتنت آمریکا (USPTO) و اروپا (EPO) انجام شده است که از این تعداد سهم USPTO، تعداد 11 و 280 ثبت پتنت بود.

سهم پتنت‌های فناوری نانو از کل پتنت‌های ثبت‌شده قابل‌توجه نبوده و در چند سال اخیر رشد اندکی داشته و بین 2.5 تا 3 درصد بوده است. این در حالی است که این سهم برای مقالات علمی حدود 10 درصد است. این آمار نشان می‌دهد که همچنان سهم بیشتری از دستاوردهای علمی حوزه نانو در حد انتشار مقالات علمی بوده و به مرحله نوآوری و فناوری نرسیده است.

فهرست 25 کشور برتر در ثبت اختراعات فناوری نانو در سال 2018 به همراه سهم پتنت‌های نانوی آنها از کل پتنت‌های آنها در جدول زیر آمده است. به طوریکه بیش از نیمی از ثبت پتنت در حوزه فناوری نانو در USPTO متعلق به آمریکا بوده و این کشور در EPO نیز بعد از ژاپن در رده دوم قرار دارد.

بعد از آمریکا کشورهای شرق آسیا رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند که نشان‌دهنده توجه خاص این کشورها به بازار فناوری نانو در آمریکا و اروپا است.

اما از میان پنج کشور اول در تولید علوم نانو، هند با 66 ثبت پتنت در رده هفدهم و ایران با 42 ثبت در رتبه بیست‌ویکم قرار دارند.ایران در سال گذشته حدود 68 درصد در تعداد ثبت پتنت فناوری نانو رشد داشته و رتبه خود را در این شاخص بهبود بخشیده است.

این تعداد درخواست حدود 27 درصد از کل ثبت پتنت ایران در USPTO را در سال 2018 شامل می‌شود و از این منظر یعنی «سهم پتنت‌های نانو از کل پتنت‌های یک کشور» در رده اول قرار گرفته و بعد از آن عربستان با 18درصد قرار دارد که نشان‌دهنده توجه بیشتر این کشورها به این حوزه از فناوری است.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0