Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

زندگی کودکان کار در مدرسه صبح رویش جوانه می‌زند

05:18, 2017 ژوئیه 16
5 0
زندگی کودکان کار در مدرسه صبح رویش جوانه می‌زند

تهران-روزنامه همشهری- شماره 7149-مهرماه سال 94 کودکان کار و خیابان و کودکان آسیب‌‌دیده اجتماعی محله هرندی و منطقه 12وارد مدرسه‌ای شدند که ویژه آنها راه‌اندازی شده بود.

صبح رویش نخستین مدرسه کودکان کار و دارای مجوز آموزش و پرورش، کار خود را در مقطع دبستان و در قالب 2مدرسه دخترانه و پسرانه آغاز کرد و حالا در مجموع با راه‌اندازی متوسطه اول پسرانه و یک خانه کودک دارای 450دانش‌آموز است که اکثر آنها به دلایل مختلف چند سالی از تحصیل عقب‌افتاده‌اند. شاید در نخستین روزهایی که مدیر و معلمان جوان صبح رویش کارشان را آغاز ‌کردند، کسی تصور نمی‌کرد در آستانه آغاز سومین سال فعالیت، روانشناسان اجتماعی و متخصصان حوزه آسیب، با بررسی‌های چند ماهه شیوه آموزشی، تربیتی و مداخله مددکاران و معلمان این مدرسه را بسیار تأثیرگذار در روند زندگی این دانش‌آموزان و حتی خانواده‌هایشان ارزیابی کنند.

شیوه مورد استفاده در صبح رویش، کاری علمی با ساختار بومی‌سازی شده است و جنبه‌های مختلف تکنولوژی آموزشی و کاهش آسیب‌های اجتماعی را پوشش می‌دهد. محمدحسن داوودی، مدیر این مجتمع به همشهری می‌گوید: «هدف ما فقط به مدرسه آوردن کودکان کار و بازمانده از تحصیل نیست. ما به‌دنبال حصول نتیجه هستیم و این برایمان اهمیت بسیاری دارد.» به گفته وی، صبح رویش از آنچه برایش برنامه‌ریزی شده بود کمی جلوتر است و اکنون قبل از آغاز سومین سال فعالیتش، ‌به اهداف سال سوم دست یافته که این اتفاق ارزشمندی در طرح‌های فرهنگی و آموزشی به‌حساب می‌آید. شیوه استفاده شده در صبح رویش متفاوت با دیگر مدارس است. کودکان این مجتمع به دلایل مختلف ازجمله داشتن والد یا والدین معتاد با آسیب‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. تعدادی از آنها به‌دلیل زندانی بودن سرپرست خانواده مجبور به‌کار و کسب درآمدند و به ناچار سال‌های کودکی‌شان در شلوغی‌های پایتخت گم شده است. کودکانی که با 10، ‌12سال سن مجبورند مثل یک مرد سی و چند ساله برای زندگی خود و خانواده‌شان فکر کنند.

داوودی همچنین از خروج تعدادی از دانش‌آموزان از صبح رویش و اعزام آنها به مدارس عادی خبر می‌دهد و می‌گوید: «30نفر از بچه‌هایی که در مرز آسیب بودند، به‌دلیل بهبود شرایط در صبح رویش ثبت‌نام نخواهند شد و وارد مدارس عادی می‌شوند اما ارتباط مددکاران مدرسه با آنها و خانواده‌هایشان همچنان ادامه خواهد داشت.

20مؤسسه خیریه و فعال اجتماعی از 17استان کشور از شیوه فعالیت مدرسه صبح رویش استقبال کرده و خواهان راه‌اندازی این مدرسه برای کودکان کار شهرهایشان شده‌اند. صبح رویش از آنجا که فعلا تصمیمی برای توسعه کمی مدارسش را ندارد، قرار است تا‌ماه آینده با برگزاری کارگاه و دعوت از این خیران و NGOهای مشتاق، نحوه فعالیت خود را به آنها ارائه دهد و در راه‌اندازی مدارس ویژه کودکان کار در دیگر شهرها یاری‌شان کند.

همچنین: افزایش سن امید به زندگی در کشور

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0