Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

ظرفیت صنایع تبدیلی کردستان به بیش از یک میلیون تن می رسد

03:53, 2018 ژوئیه 07
8 0
ظرفیت صنایع تبدیلی کردستان به بیش از یک میلیون تن می رسد

خالد جعفری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اکنون 119 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی با ظرفیت 790 هزار و 560 تن در استان فعال است، اظهار داشت: در یک سال گذشته مجوز احداث 65 واحد تولیدی با ظرفیت 500 هزار تن صادر شده است.

وی افزود: در صورت بهره برداری از طرح های جدید، میزان ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی کردستان در هر سال تا سقف یک میلیون و 290 هزار و 560 تن افزایش می یابد و 916 فرصت شغلی جدید نیز ایجاد می شود تا تعداد اشتغال این بخش به 2 هزار و 112 شغل مستقیم برسد.

جعفری اضافه کرد: این واحدها برای اجرا نیازمند اخذ یک هزار و 363 میلیارد ریال در قالب تسهیلات طرح های مختلف اشتغال پایدار روستایی، فراگیر هستند.

وی، پنج کشتارگاه صنعتی، دو واحد بسته بندی تخم مرغ، چهار واحد بسته بندی گوشت مرغ و ماهی، 12 کارخانه تولید خوراک دام و طیور، هفت انبار فنی سیب زمینی، 12 سردخانه، 15 کارخانه فرآورده های لبنی و 2 واحد تولید کودهای آلی و زیستی را از جمله واحدهای فرآوری در استان اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: با استفاده از این واحدها از جمله محصولاتی که سالانه فرآوری می شود حدود 80 هزار تن محصول زراعی، 511 هزار تن دام و طیور، دو تن شیلات، 38 هزار تن محصولات باغی است.

وی ادامه داد: وجود زیر ساخت های لازم از قبیل راه، برق، آب سالم در روستاها، پتانسیل های بالقوه منابع آب، خاک و نیروی انسانی، داشتن مرز مشترک با خارج و سهم بالای بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی استان از پتانسیل ها برای توسعه صنایع فرآوری در کردستان است.

به گزارش ایرنا، درآمد ناخالص بخش کشاورزی استان در سال 96 بیش از 41 هزار و 54 میلیارد ریال برآورد شده که شامل 16 هزار و 9 میلیارد ریال در بخش زراعت ، هشت هزار و 855 میلیارد ریال در زمینه باغبانی ، 16 هزار و 190 میلیارد ریال آن در زمینه دام و طیور و آبزیان بوده است.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است بطوریکه باغداران استان با تولید سالانه بیش از 45 هزار تن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است و همچنین رتبه اول تولید توت فرنگی با تولید بیش از 47 هزار تن به کردستان تعلق دارد.

بر اساس آخرین سرشماری کشاورزی (سال 1393) تعداد 113 هزار و 630 بهره بردار بخش کشاورزی در سطح 163 هزار و 873 واحد بهره برداری در استان مشغول فعالیت هستند.

همچنین: 3331 تخلف در واحدهای صنفی و غیر صنفی کردستان کشف شد

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0