Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

عزای حسینی را به محفل سیاسی تبدیل نکنیم

07:59, 2018 سپتامبر 16
8 0

به گزارش ایرنا محسن هاشمی روز یکشنبه در آغاز هشتاد و ششمین جلسه شورا، سیاسی کردن عزاداری ها را یکی از مهمترین آسیب ها دانست و افزود: چرا برخی مداحان و سخنرانان تعابیری به کار می برند که موجب گریزان شدن اکثریت جامعه از این آیین ها شود.

هاشمی اظهارداشت: برخی رفتارهای افراطی ما شیعیان بخصوص در استفاده از ابزارها، اشعار و آواها بیشترین آسیب را به عزاداری حسینی وارد می کند و به تعبیر شهید مطهری مظلومتر از خود امام حسین(ع)، عزاداری حسینی است که به دست ما تحریف شده است.

وی افزود: امروزه دولتی، هیجانی و سیاسی کردن عزاداری حسینی سه آسیبی است که علاوه بر تحریف های مورد نظر شهید مطهری عزاداری حسینی را تهدید می کند.

هاشمی یادآور شد: از زمانی که امام باقر علیه السلام براساس سنت وقف عزاداری حسینی را در صحرای منا بنیان گذاشت 1300 سال می گذرد و در طول این مدت زمان طولانی، پرچم عزای حسینی مردمی ترین عنصر در جامعه شیعه بخصوص ایرانیان عاشق اهل بیت بوده است.

وی اضافه کرد: حتی در زمان هایی که حکومت های مستبد، عزاداری و زیارت امام حسین(ع) را ممنوع اعلام کرده بودند شیعیان با اهدای جان، دارایی ها و اموال خود اجازه ندادند نوای قدسی یاحسین خاموش شود.

رئیس شورای شهر تهران عنوان کرد: اکنون نیز حضور هرساله بیش از 10 میلیون زائر اربعین در عراق بدون استفاده از امکانات حکومتی و صرفا براساس عشق و ارادت مردم به اباعبدالله الحسین صورت می گیرد.

وی گفت: جریانی که می خواهد عزاداری اهل بیت را وابسته به دولت و بودجه دولتی کند، به جای خدمت ناخواسته به آن آسیب می زند.

هاشمی همچنین استفاده از نواهای غیرمتناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی، تاسی از موسیقی شبیه جاز برای عزاداری،رفتارهایی نظیر قمه زنی یا استفاده از ابزارهایی که به بدن فرد عزادار و کودکان آسیب می زند را از جمله آسیب‌های عزاداری عنوان کرد.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0