Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

قصه برای بچه ها، دغدغه های یک نویسنده کودک!

02:43, 2018 مارس 13
4 0

ایبنا:یکی از دغدغه‌های نویسندگان حرفه‌ای، توجه مخاطبان به کتاب‌هایشان است. همه نویسندگان می‌خواهند آثارشان با استقبال مخاطبان روبه‌رو شود، اما آثارشان اغلب به دلیل اشتباه در انتخاب موضوع یا پرداخت نامناسب آن از سوی مخاطب کودک یا نوجوان رد می‌شود. این در حالی است که حتی خود نویسندگان و منتقدان ادبیات کودک و نوجوان هم می‌دانند که بچه‌ها چه کتاب‌هایی می‌خواهند و چه موضوعاتی را بیشتر دوست دارند؟ اما هر یک به دلایلی تا به حال به موضوعات خاص نپرداخته‌اند.

با وجود آنکه اغلب نویسندگان و منتقدان ادبیات کودکان و نوجوانان یکی از مشکلات این نوع ادبیات را انتخاب موضوع می‌دانند، محمدرضا یوسفی برخلاف آنها معتقد است که نویسنده نباید در قید و بند انتخاب موضوع باشد.

این نویسنده معتقد است: «نویسنده باید داستانش را با هر موضوع و در هر ژانری که می‌خواهد بنویسند و فقط باید تلاش کند که اثرش فاقد ارزش‌های ادبی نباشد. در این صورت اگر ساختار خوبی برای روایت داستان انتخاب شده باشد، مورد توجه بچه‌ها هم قرار می‌گیرد«.

یوسفی با تأکید بر اینکه بچه‌ها به ساختار بیشتر از موضوع اهمیت می‌دهند، می‌گوید:«کودکان و نوجوانان خیلی به ندرت کتابی را با توجه به موضوع آن انتخاب می‌کنند. به همین دلیل است که در اغلب موارد انتخاب ساختار مناسب از سوی نویسنده حتی مشکل‌ترین موضوعات را برای بچه‌ها خواندنی کرده است. به عنوان مثال ساختار قوی داستان شازده کوچولو موجب شده که مضمون سخت آن برای بچه‌ها قابل فهم و خواندنی باشد«.

اکبرلو با بیان اینکه برای جستجوی کمبودهای ادبیات کودک و نوجوان ایرانی باید دنیای بچه‌ها را شناخت، می‌افزاید:«بچه‌های امروز دوست ندارند که ما از مهربانی‌های روستایی که در کودکی‌مان در آن زندگی کرده‌ایم، برای‌شان قصه بسازیم. آنها در شهر بزرگ شده‌اند و اهل شهر بازی و کامپیوترند. بنابراین اگر داستان را به روستا می‌بریم، بوی نان تازه و هوای پاک، توجه‌شان را جلب نمی‌کند .آنها بیشتر مشتاقند از شیطنت‌ها ، از درخت بالا رفتن‌ها، گم شدن در جنگل‌ها، سر زدن به لانه گنجشک‌ها و ... بشنوند.

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0