Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

منظور رییس جمهور محتوای نامناسب کتب درسی نبود!

02:17, 2017 اكتبر 10
6 0
منظور رییس جمهور محتوای نامناسب کتب درسی نبود!

نقش معلمان در تدوین کتاب‌‌های‌ درسی | خیلی‌ها اعتراض می‌کنند کتاب‌های‌ درسی آسان هم هست

جامعه > آموزش - مخاطبان اصلی کتاب‌های درسی که دانش‌آموزان و معلمان هستند از نغییرات این کتاب‌ها ناراضی‌اند و تا زمانی که نظارت جدی بر این تغییرات وجود نداشته باشد، هر سال وضعیت کتاب‌های درسی بدتر خواهد شد.

فاطيما فردوس: معلمی که کتاب‌های درسی را تدریس می‌کند، دانش‌آموزی که آن کتاب‌ها را می‌خواند و خانواده‌ای که باید پا به پای دانش‌آموز همراه شوند؛ سه ضلعی که بیشترین ارتباط را با کتاب‌های درسی دارند اما مسئولان آنها را به عنوان مخاطب‌های اصلی حساب نمی‌کنند. مسئولیني كه در مقابل واکنش‌های دانش‌آموزان و معلمان به تغییرات نامناسب کتاب‌های درسی می‌گویند: «تغییرات آنطور که دانش‌آموزان و معلمان می‌گویند بد نیست و گلایه‌ها و شکایت‌ها را نمی‌توان به کل تعمیم داد.» توجیهی که انگار می‌توان با آن بر تمام ضعف‌های آموزشی سرپوش گذاشت و با تعداد بالای ناظران بر تغییرات محتوایی از آن دفاع کرد. مسئولینی که نقدهای روحانی به نظام آموزشی را طور دیگری تفسیر می‌کنند و معتقدند حرف‌های او بیشتر جنبه تاکیدی به نیازهای روز داشته و منظور این نبوده که محتوای کتاب‌ها مناسب نیست.

با این حال مشاور دفتر تالیف کتاب‌های درسی علی‌رغم توجیه‌های پی در پی و دفاع از محتوای کتاب‌ها گفته است که بعد از نظام 6،3،3 تغییراتی در محتواها به وجود آمد که متاسفانه راضی کننده نبود؛ زیرا تغییرات به صورت دوپایه‌ای و عجله‌ای بود و این مسئله به کیفیت آسیب زد.

او جایگزین‌شدن کتاب‌های کار و فناوری به جای حرفه‌وفن را به‌عنوان مثالی برای تغییرات محتوایی بر اساس مهارت‌آموزی بیان می‌کند و می‌گوید: «در کتاب‌های حرفه‌وفن و کار و دانش تمرکز اصلی بر مهارت‌آموزی است. همانطور که گروهی به چشم زنگ تفریح به این کتاب‌ها نگاه می‌کنند و محتوا برایشان ضعیف است، گروهی نیز هستند که نمی‌توانند ابزارها و کارگاه‌های لازم را برای تدریس فراهم کنند و به ناچار به صورت تئوری درس‌ را می‌گذرانند.» مثالی که نشان می‌دهد مشاور دفتر تالیف کتب درسی به صورت ضمنی ضعف ساختاری نظام آموزشی را تایید و با این مصداق‌ها برابری کتاب‌های درسی در کل کشور را توجیه می‌کند.

با این حال مخاطبان اصلی کتاب‌های درسی که دانش‌آموزان و معلمان هستند از این نغییرات ناراضی‌اند و تا زمانی که نظارت جدی بر این تغییرات وجود نداشته باشد، هر سال وضعیت کتاب‌های درسی بدتر خواهد شد.

دفاع دلبری از نظارت بر تغییرات محتواهای کتاب‌های درسی در حالی است که تعداد بالای ناظران بر محتوای کتاب‌ها لزوما به معنی نظارت مثبت نیست و به نظر می‌رسد همراهی 80 معلم در فرآیند تغییر محتوا نه تنها مثبت نیست که باعث گمراه‌شدن فرآیند نظارت نیز می‌شود. در واقع بهتر است به جای بالابردن تعداد ناظران از نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف استفاده شود تا مبنای تغییرات علمی باشد.

اظهار بی‌اطلاعی رئیس گروه معارف اسلامی از دیگر تغییرات کتاب‌های درسی نیز یکی دیگر از ضعف‌های نظام آموزشی در زمینه تغییرات محتوایی است؛ زیرا زمانی که مولفان کتاب‌های متفاوت درسی به صورت مشترک با هم فعالیت نکنند و از کم و کیف تغییرات آگاه نباشند، قطعا هر کتابی طبق نظرات و قلم شخصی خاص نوشته می‌شود و هیچ هماهنگی و اشتراکی بین کتاب‌ها وجود نخواهد داشت.

منبع: khabaronline.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0