Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

مهران مدیری در مرکز حاشیه/ برنده کیست؟ صدا و سیما یا پزشکان

08:24, 2015 آوریل 06
75 31

فرهنگ > تلویزیون - چرا سریال «در حاشیه» به کارگردانی مهران مدیری با وجود این که اولین مجموعه طنز درباره پزشکان نیست ، واکنش های بسیاری را در جامعه پزشکی به همراه داشت؟

پردیس سیاسی: این روزها «در حاشیه» به یکی از حاشیه سازترین مجموعه های تلویزیون تبدیل شده است . حاشیه‌هایی که پیش از پخش این سریال آغاز شده بود ، تا امروز هم ادامه پیدا کرده است. جامعه پزشکی از همان ابتدای تولید علیه این سریال طنز موضع گیری های شدیدی داشت و حتی کار به جایی رسید که اعلام شد هفت هزار پزشک بر علیه این مجموعه تلویزیونی قصد برگزاری تجمع اعتراض آمیز دارند. در گیر و دار این اعتراض ها و انتقادها نکته قابل توجه، این است که مهران مدیری پیش از این هم در سریال هایش با پزشکان شوخی کرده بود، اما این واکنش ها و هیاهو ها تنها در مورد «در حاشیه » بالا گرفت.

با مروری بر کارنامه مدیری به سابقه طولانی او در شوخی با پزشکان بر می خوریم. از مجموعه «ساعت خوش» تا «مردهزار چهره» و «شوخی کردم». چند قسمت از مجموعه نوروزی «مرد هزارچهره» در خانواده یک پزشک و روابط کاری و خانوادگی میان آن ها می گذشت. خانواده ای که تمام اعضایش پزشک بودند و روابط و نگاه سرشار از تعصب این خانواده نسبت به حرفه شان در کنار پول دوستی و پرداختن به شغل هایی فرعی چون بساز و بفروشی در کنار طبابت و اهمیت ندادن به سلامت بیماران از جمله نکاتی بود که مدیری با آن ها شوخی کرد. انتقادهایی که در برخی موارد اگر تندتر از «در حاشیه» نباشند ملایم تر هم نیستند. از «مردهزار چهره» که بگذریم ،در مجموعه «شوخی کردم» هم که در شبکه خانگی تولید شد، در تمام قسمت ها یک بخش به اتاق عمل و شوخی با جراحان اختصاص داده شده بود. با وجود این که برخورد پزشکان با این مجموعه ها عادی و به دور از جنجال بود اما با زمزمه ساخته شدن «در حاشیه» ناگهان واکنش ها آغاز شد؛ واکنش هایی بی سابقه در برابر یک مجموعه طنز، با توجه به پیشینه مدیری در انتقاد از پزشکان شاید بتوان برای این واکنش ها علت های دیگری جست و جو کرد.

ماجرا در حاشیه از آن جایی شروع شد که مهران مدیری پس از 6 سال قصدکرد به تلویزیون بازگردد و قرار شد سریالی با نام «اتاق عمل» بسازد. اما شروع ساخت این سریال از همان ابتدا با اعتراض هایی همراه بود. اعتراض هایی از سمت سازمان نظام پزشکی، گویی عنوان شدن ساخت سریالی طنز با محوریت پزشکان کافی بود تا سازمان نظام پزشکی اعتراض خود را شروع کند و همین اعتراض، باعث وقفه ای سه ماهه و اصلاحاتی در روند فیلم نامه این مجموعه شد. پس از اعمال اصلاحات و تغییر نام سریال درست در آستانه پخش نوروزی، وزیر بهداشت هم به جمع منتقدان پیوست و در نامه ای به رئیس سازمان صدا و سیما خواهان پخش نشدن این سریال شد؛ نامه ای که علاوه بر واکنش منفی رسانه هامخالفت معاونت سیما را هم در پی داشت و او صریح اعلام کرد که «در حاشیه» به هیچ کس توهین نمی کند و قصدش ایجاد فضای نشاط در جامعه است و به این ترتیب صدا و سیما پای حرفش ایستاد و «درحاشیه » در نوروز پخش شد. با این که سریال از 6 فروردین ماه پخش خود را آغاز کرد اما انتقادها تمام شدنی نبود. پس از پخش قسمت های ابتدایی این مجموعه، این بار رییس کل سازمان نظام پزشکی با انتشار نامه ای انتقاد شدیدی نسبت به پخش این مجموعه مطرح کرد .او علاوه بر هتاکانه خواندن این مجوعه تلویزیونی اعلام کرد که هفت هزار پزشک در پی کسب مجوز برای تجمع اعتراضی بر علیه این سریال هستند.

در میان این جنجال مدیری در حال فیلمبرداری قسمت های هفدهم و هجدهم این کار است.گروه تولید قصد دارند فصل اول را در 30 قسمت به پایان برسانند. این سریال مجموعه ای 90 قسمتی است که در 3 فصل ساخته می شود و فصل اول شامل 30 قسمت است، 30 قسمتی که بیشترین دردسرهای سریال از آن است و بعد از این فصل، دیگر پرونده قسمت های مربوط به بیمارستان بسته می شود و شاید تمام شدن این بخش بتواند از موج انتقادها نسبت به این مجموعه کم کند. اما آن چه در این میان قابل توجه است به رابطه میان صدا و سیما و نظام سلامت بر می گردد. در همین راستا سید غلامرضا میرحسینی مدیر شبکه سه، در گفتگو با خبرگزاری فارس، در واکنش به انتقادهای این سریال گفت که: «فکر می‌کنم دوستان منتقد این سریال عجولانه قضاوت می‌کنند و اگر بدون تعصب به محتوای اثر نگاه کنند، متوجه می‌شوند که «در حاشیه» به هیچ کس توهین نمی‌کند.» میر حسینی واکنش مردم به این سریال را بسیار مثبت دانست و تاکید کرد که در این سریال آن چه اهمیت دارد نظر مردم است و منتقدان هم سریال را ببینند و از آن لذت ببرند. پیش از این هم در تعطیلات نوروزی میرحسینی اعلام کرده بود که پخش «در حاشیه» منتقدان را مجاب کرده است و انتقادها به این سریال تمام شده است، اما پس از انتشار انتقاد سازمان نظام پزشکی در 15 فروردین، میرحسینی این بار هم از «درحاشیه» حمایت کرد.

به هر حال تا امروز صدا و سیما از مدیری حمایت کرده است، حمایتی که پیش از این در این سازمان بی سابقه بوده است و باید دید که تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

منبع: khabaronline.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 31
کارمند دانشگاه

09:08, 2015 آوریل 06

درود بر مدیری

ايراني

09:07, 2015 آوریل 06

بنظر من اين سريال به كسي توهين نميكند اما مگر نيستند كساني كه براي پول فقط براي پول بيماران را به سمت جراحي سوق ميدهند مگر نديده ايم يك بيمار مجبور ميشود جند بار براي يك مرض زير تيــــــــغ جراحي برود آيا نميبينيم چه دخترها و پسرهايي بدون اينكه نياز باشد توسط همين بزرگواران بدون آنكه نياز باشد ترغيب به جراحي وعمل زيبايي مي شوند.مگر نميدانيم يرخي از پزشكان سرمايه گذاريهاي كلان با بساز و بفروشها دارند ووووووووووو آقايان پزشكان محترم و متعهد شما عزيزان مورد احترام جامعه هستيد. خدا قوت

میلاد

09:06, 2015 آوریل 06

این سریال واس ماس نه پرشکان

مرسی مهران مدیری

09:03, 2015 آوریل 06

اگر بدونی تو گیلان چه بلایی سر دندون های من اوردن؟ یکی از یکیشون بدتر و بیشرم تر و به پول حریص تر اگه بدونی تو بیمارستانی در تهران سر قلب نازنین مادرم چه جوری ازمایش میکرد یک دکتر لعنتی فوق متخصص بود. سه ماه طول کشید تا با دعا و قطع داروی قبلی و استفاده از داروهای دیگه اثر داروی مخربی رو که داده بود برای ازمایش علمی از بین ببریم دندونهام دیگه درست نمیشه خیلی شبها گریه میکنم خیلی غصه میخورم خیلی

ذكاوت

09:01, 2015 آوریل 06

اونا 7 هزار نفر تظاهرات كنن ما 700 هزار نفر جمع ميشيم در سازمانشون به نفع مديري شعار ميديم

وکیل دادگستری

08:59, 2015 آوریل 06

تو همین سریال و کیل دادگستری هم هست که اون رو شخصیتی گیج معرفی کرده اند حالا باید به جامعه وکلا هم بربخوره؟؟؟؟

وحید

08:58, 2015 آوریل 06

واقعا عجیبه وقتی واقعیت رو نشون میدی همه سعی می کنن انکارش کنن. عجب جامعه ی واقع بینی داریم ما

زهره

08:53, 2015 آوریل 06

از اعتراض پرشکان به سریال در حاشیه انتقاد میکنماگر قرار باشد هرکمدی به هر شغل و قومی بربخورد بهتراست کار کمدی را تعطیل کنیم.

کاشف

08:50, 2015 آوریل 06

شاید 5 درصد از پزشکان وقتی بیمار رو میبینن قصد مداوا کردن اون رو دارن 95 درصد بیمار رو به شکل اسکناس میبینن. از قول یک متخصص کودکان

عادل خان

08:48, 2015 آوریل 06

پزشکان محترم ؛ سریال در حاشیه ساخته و پخش می شود و در نظر عموم کار جالبی است. اگر شما این فیلم را نمی پسندید لطفاٌ فقط شبکه تلویزیون خودتون عوض کنید بقیه هم قابل احترامند.

دیوید

08:48, 2015 آوریل 06

با سلام، هر گاه سه مورد ذیل حادث گردد ایران به جاده پیشرفت و تعالی گام می گذارد و آن گاه همه ایرانیان برنده هستند: 1. ارتقاء سطح آگاهیهای مردم 2. استقرار نظام شایسته سالاری 3. اِعمال نظارت جهت حراست از منافع ملی تا ان زمان هر آنچه می کنیم آب در هاوان کوبیدن است.

مجید

08:47, 2015 آوریل 06

با سلام خدمت همه دوستان عزیز بنده پزشک وعضو هیئت علمی دانشگاه هستم. خواهش بنده اینست با رعایت ادب کامل پاسخ یکدیگر را بدهید. در ارتباط با این سریال حساسیت بیمورد همکاران پزشک کمکی به این موضوع نخواهد کرد. مردم کشور ما انسانهای بسیار فهیمی هستند و این سریال یا هر برنامه دیگری منجر به تضعیف رابطه پزشک وبیمار نخواهد شد. بگذارید سریال پخش شود تا قضاوت صحیحی صورت گیرد. افراد مورد تمسخر یا اصلا طبیب نیستند و یا جز معدود افراد خطاکار هستند. باید به نقاط قوت سریال هم توجه کنید که نقش اول ان یک پزشک فداکار دلسوز و با اخلاق می باشد که نماینده اکثریت قریب به اتفاق افراد شاغل در این حرفه است.

وفا

08:44, 2015 آوریل 06

پس از سالها صدا و سیما بالاخره یه سریال خوب پخش میکنه که اونم با توجه به بی جنبه بودن مسئولین دارن متوقف میکنن طنزترین جای کار اینه که بعدا میگن چرا مردم سریالهای ماهواره رو نگاه میکنن...

فرزاد

08:44, 2015 آوریل 06

واقعا گل گفتی آقا مسعود.تحصیلات مطلقا هیچ ربطی به شعور افراد نداره .حال اینکه این تحصیلات و رتبه 1کنکوری ها که آقایان پزشکان پزش را میدن .اگر در فضای رقابتی برابر بود آره حق داشتند.ولی همینکه تو کنکور اکثرا با سهمیه های بالا با کمترین تلاش بهترین رشته ها را قبول میشن دیگه چه قیافه گرفتنی داره .از حق بیت المال همین مردم بیچاره است که آقایان پزشک شدن بعد همین آقایان مردم را تو بیمارستان یا تو مطب هاشون غارت میکن .تعطیلات عید هم اکثرا خارج از ایران در حال تفریح هستن.با عرض پوزش گفتم همه نه اکثرا.

دلسوز

08:44, 2015 آوریل 06

معمولا در اروپا اگر داخل مطبی پر از ازدحام بیمار باشد متوجه میشوند که دکترش اسیایی است .متاسفانه خیلی از مردم عزیزمان هم هر مطبی که شلوغ تر باشد همان پزشک را بیشتر قبول دارند .در صورتی که برای ویزیت هر بیمار حداقل نیم ساعت وقت لازم است ، بنظر شما ایا گنجایش مغزی و فکری یک انسان میتواند با چهار نفر نیم ساعته گفتگو کند؟ پس پزشک محترمی که روزی حداقل سی نفر را ویزیت میکند و حتی وقت سلام علیک با یک بیمار را ندارد چگونه میتواند درمان درستی برای بیماران خود داشته باشد؟؟؟

ايران

08:44, 2015 آوریل 06

در جمعي يك نفر مغازه دار خيلي دل پري از پزشكان داشت تا مي تونست بد و بيراه گفت...بعد يك نفر پيدا شد بهش گفت عمو پزشكا دو دسته هستند : يا شريف هستند كه كسي در موردشون حرفي نداره يا بي شرافت و پولدوست و بيرحم كه تازه به اونا ميگن يارو دكتر نيست بازاريه بازاري

سمانه

08:43, 2015 آوریل 06

ببخشید اینو جنابعالی از کجا می فرمایید؟؟؟ اینکه در ایران مدرک هیچ پزشکی رو به خاطر اشتباهات مکرر و فراوان باطل نمیکنند دلیل بر موفق بودن این قشر نیست محض اطلاع شما کشور دیگری در پزشکی حرفی برای گفتن دارد که الان بنویسم مرگ بر میگن.این صنایع پیشرفته هم نمیدونم از کجا اومد شما نمایشگاه تکنولوژی رو مثل اینکه ندیدید که اکثرا ایرانیا اختراعاتشون رو نشون دادن یا دانشجویی که موتور اتومبیل اختراع کرده بود که البته تو ایران کسی بهش اهمیت نداد ولی الان در آلمان و کارخانه بنز فعالیت میکنن.حرف مفت که مالیات نداره.از همه همواره انتقاد میشد از پزشکان کسی تا به حال جرات انتقاد نداشت. الانم که انتقاد شده به همه توهین میکنند یا میگن حسودن مردم یا میگن ما خیلی خوبیم شما چشم ندارین...

سیما

08:42, 2015 آوریل 06

مهران مدیری بهترینه وقصد خراب کردن چهره پزشکان را ندارد فقط میخواد چهره واقعی اونارو نشون بده

افشار

08:40, 2015 آوریل 06

برادر من آمار و اطلاعاتتون مربوط به كجاست؟ در هر قشري افراد تاصالح وجود داره. و اتفاقن در پزشكي بسيار كمتره. بنده لحظه دفن پدرم آنكال بينارستان بودم و تشييع جنازه ايشون نرفتم. حقوق بندهماهيانه به چهار ميليون تومان نميرسه. بنده متخصص بيهوشي هستم. نهايتا يك درصد ازجامعه پزشكي مطابق كلام شما هستن. بي انصاف نباشين. ما هزاران پزشك بيكار داريم. بيمارستاني كه بنده در اون كار ميكنم ١٤٠٠ كيلومتر از محل زندگي خانوادم دوره. بنده تا سي و سه سالگيدانشجو بودم بدون حقوق. تمام همكارانم كه در اينجا شاغلند اوضاعشون اينگونه است. من لحظه تحويل سال نو رو هفت ساله كه نتونستم كنارخانوادم باشم. در دوره دانشجوييم از بيمار سل گرفتم. منصف باشين

سید حسین میرشرف الدین

08:37, 2015 آوریل 06

دوستان پزشک: آینه ار نقش تو بنمود راست، خود شکن آیینه شکستن خطاست.

روانشناس

08:35, 2015 آوریل 06

پس با این حساب باید روانشناسها هم به ساختمان پزشکان معترض میشدن..بالاخره طنزه دیگه..ضمن اینکه این سریال چیزی از ارزشهای پزشکان خوب و متعهد کم نمیکنه..مشخصه اون دسته از پزشکانی که تنها چیز مهم براشون پوله ناراحتن..متاسفانه تعداد این پزشکا کم نیست و هممون روزمره باهاشون سرو کار داریم و درگیر فرایندهای سخت و گرون ذرمان هستیم..

پری

08:34, 2015 آوریل 06

خوشحالم و سپاسگزارم از جامعه پزشکی که هنوز هم هشیاری و درایت خود را نسبت به این قبیل فجایع فرهنگی تاسفبار حفظ نموده است، اعتراض به پخش اینچنین آثار محمل و بیخردانه و غرض ورزانه و عقده پرور در حقیقت نشانه دانایی و آگاهی اقشار تحصیلکرده جامعه نسبت به اشاعه بی اخلاقایها و بی فرهنگایها در جامعه است. در ملتی که قرنها از تمدن شکوهمندش در زمان کوروش کبیر فاصله گرفته و بیش از هر چیز نیازمند احیای اخلاقمداری و تقویت فرهنگی است، ساختن آثاری با مضامین چند همسرگرایی و تمسخر اقشار زحمتکش و لودگیهای بیخردانه حقیقتا جز خیانت به ملت ایران چیزی نیست.

رضا

08:29, 2015 آوریل 06

صداوسیما

غزل

08:28, 2015 آوریل 06

از آقای مدیری واقعا متشکریم، من و همه ی کسانی که می شناسم با سریال آقای مدیری عزیز بعد از سال ها توجهمون به رسانه ی ملی جلب شد و حالا حتی یک قسمت این سریال محبوب را از دست نمی دهیم

نجمه

08:26, 2015 آوریل 06

به نظر اینجانب آقای مهران مدیری با استعداد ترین طنز پرداز و شاید بتوان گفت تنها کسی است که طنزهایش جالب است .و این که بعضی ها جنبه یکمی شوخی رو ندارند مشکل خودشون است .و در طنز در حاشیه هیچ توهینی به هیچ کسی نشده.

احسان

08:26, 2015 آوریل 06

بهتره بگید پزشکان یا مردم؟ نه صدا و سیما اگر مردم نخوان صدا و سیما هم هیچ کارست و معلوم هست که مردم برنده می شند :

امیر

08:25, 2015 آوریل 06

این همه طنز ساخته شد و باهمه اقشار جامعه شوخی کردن کسی ناراحت نشد ولی تا یک طنز در رابطه با پزشکان ساختن بهشون برخورد.

یک همکار

08:25, 2015 آوریل 06

ج اصلا انکس که درست و با انصاف هست چرا جر یا ناتی که در این سریال اتفاق می افتد و متاسفانه تا حدودی هم و جود دارد اورا ناراحت کند ،همکار خوب من ،این سریال فکاهی ،انتقادی در باره ان گروه دیگر است .تما شا کن و بخند.

سعید

08:24, 2015 آوریل 06

پزشکها هم دیگه شورشو در اوردن مگه کی هستن که نمیشه با اونا شوخی کرد همیشه خودشونو تافته جدابافته از مردم میدونن با ویزیتهای انچنانی و زیر میزیهایی که ملت ناچاران به این افراد بدن حالا یکی هم پیدا شده داره حقایق رو نشون میده داد همشون دراومده .مدیری متشکریم.

یک ایرانی

08:24, 2015 آوریل 06

متاسفانه مادرکشورمون همواره نخبه هامون مسخره میشند،حالا مهران مدیری نیز به فردوسی پوراضافه شد

محمدرضا

08:24, 2015 آوریل 06

مهران مديري واس ماس ماس ماس