Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

نیاز مبرم ارکستر ملی به رهبری توانمند

06:54, 2018 اكتبر 14
10 0
نیاز مبرم ارکستر ملی به رهبری توانمند

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، شاید اجرای دیشب (شنبه شب) ارکستر ملی ایران با چنین نامگذاری ویژه‌ای، بهانه‌ای بود تا این ارکستر در ایام محرم و صفر به دور از حاشیه‌های احتمالی کنسرتی اجرا کرده باشد هرچند کم‌رمق و کسالت بار با صدابرداری ضعیف.

رپرتوار اجرایی این کنسرت گلچینی بود از آثار آهنگسازانی نظیر فریدون شهبازیان، محمد بیگلری پور، روح الله خالقی، امیر بکان و علی کهن‌دیری که عموما حال و هوایی عاشورایی داشتند.

آغازگر این برنامه اجرای قطعه بی‌کلام سوگ اثر شهبازیان بود و پس از آن با ورود محمد اصفهانی به صحنه که با تشویق‌های شدید حاضران در سالن روبه‌رو شد قطعه «حدیث سرفرازی» ساخته شهبازیان بر مبنای ملودی محمدحسن شاهنگیان و شعر سهیل محمودی به اجرا درآمد.

قطعه بعدی این کنسرت، «غنچه افسرده» با آهنگسازی شهبازیان و بر مبنای ملودی محمد اصفهانی نام داشت که شاعر این ترانه حبیب چایچیان (حسان) بود، پس از آن ترانه «چنگ و نای» از ساخته‌های محمد بیگلری پور با شعری از علی معلم دامغانی توسط ارکستر ملی ایران به اجرا درآمد.

در این قسمت از برنامه با خروج محمد اصفهانی نوبت به اجرای دو نغمه بختیاری از آثار روح الله خالقی رسید؛ از اجرای این قطعه در برنامه دیشب ارکستر ملی ایران شاید بتوان به عنوان مجالی برای تمدد اعصاب حاضران نام برد.

قطعه بعدی کنسرت، یکی از ساخته‌های امیر بکان بر مبنای ملودی محمد اصفهانی و شعر سپیده کاشانی با نام «فریاد تنهایی» بود.

«دیده بگشا» قطعه دیگری بود که در این کنسرت اجرا شد؛ این قطعه یکی از مشهورترین قطعات ثبت شده در کارنامه هنری محمد اصفهانی است که علی کهن‌دیری آن را ساخته، محمدرضا عقیلی بازنویسی کرده و شعرش توسط علی معلم دامغانی سروده شده است.

«شورآفرین» ساخته جاودان حسین دهلوی قطعه دیگری بود که در کنسرت ارکستر ملی به اجرا درآمد.

«فرصت بدرود» از دیگر ساخته‌های شهبازیان با شعر قیصر امین‌پور قطعه دیگری بود که در این کنسرت اجرا شد.

پایان‌بخش این کنسرت آیینی، یکی دیگر از ساخته‌های فریدون شهبازیان با عنوان «معصومیت» بود که با همراهی گروه کر به اجرا درآمد.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0