Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

هفت هزارو200 تن در شرق سمنان متادون استفاده می کنند

08:37, 2018 ژوئیه 07
7 0
هفت هزارو200 تن در شرق سمنان متادون استفاده می کنند

به گزارش ایرنا ، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود 2شهرستان شاهرود و میامی با 260هزارتن جمعیت و حدود60هزار کیلومتر مربع مساحت را زیر پوشش دارد.

رضا چمن شنبه درهمایش پیشگیری و درمان اعتیاد که در سرسرای پورسینای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، آمارهای جهانی تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر را بین 2.5 تا پنج درصد اعلام کرد و افزود: این آمار در ایران بین 2 میلیون و 800 هزار تا سه میلیون و 2 هزار تن، یعنی بین 3 تا 3.5 درصد و به طور تقریبی مشابه متوسط جهانی است.

وی با بیان اینکه هفت تا 10 درصد معتادان در ایران را بانوان تشکیل می دهند، یادآور شد: حدود 75 درصد معتادان نیز کمتر از 40 سال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین با اشاره به وجود 46 مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدردر شاهرود تأکید کرد: به ازای هر پنج هزار و 500 نفر یک مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدر در شاهرود فعال است در حالی که این آمار در کشور به ازای هر 15 هزار نفر یک مرکز است. وجود تعداد زیاد این مراکز حتی بیشتر از استان های با جمعیت بالای 700 هزار نفر خود جای بحث و تأمل داشته و می تواند تیغی 2 لبه باشد.

چمن یادآور شد: شیوع اعتیاد در استان هایی مانند کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، خوزستان و فارس از استان سمنان بیشتر بوده و در چهارمحال و بختیاری، اردبیل، یزد و اصفهان وضعیت از استان ما بهتر است.

وی شایع ترین نوع ماده مخدر در منطقه و دنیا را نیز تریاک عنوان کرد و گفت: در ایران 60 درصد مواد مصرفی تریاک بوده و رویکرد به سمت مصرف مواد صنعتی همچون شیشه و پس از ان حشیش هم در حال افزایش است.

چمن همچنین با بیان اینکه در بیشتر محافل بیکاری ، تجرد و بی سوادی از مهم ترین عوامل ابتلا به اعتیاد عنوان می شود، تأکید کرد: این در حالی است که بیش از 60 درصد معتادان کشور متأهل، بیش از 50 درصد شاغل و بیشی از نیم از آن ها دارای مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر هستند.

وی ادامه داد: لذت جویی، کنجکاوی، اختلالات شخصیتی، قدرت نداشتن در نه گفتن، اختلافات خانوادگی، فقر، حاشیه نشینی، ناکامی های عشقی و شغلی و تحصیلی از دیگر عوامل اعتیاد به مصرف مواد مخدر است.

همایش پیشگیری و درمان اعتیاد روز شنبه به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود و با همکاری انجمن صنفی درمانگران اعتیاد برگزار شد.

دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از سال 52 با عنوان آموزشگاه بهیاری کار خود را آغاز کرد، در سال 61 به دانشکده مامایی و پرستاری و در سال 71 به دانشکده علوم پزشکی ارتقاء یافته است. مجموعه کنونی از اسفند 86 با عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود در حال فعالیت است.

این دانشگاه اکنون دارای یکهزار و 700 دانشجو در 9 رشته کارشناسی، 6 رشته کارشناسی ارشد و پنج رشته دکترای تخصصی است.

همچنین: روزانه 300 تن از ورزشگاه کارگران شاهرو استفاده می کنند

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0