Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

وضوح تمدن و علم ایران در تاریخ/ غربی ها می‌خواهند خودشان را مبدع علم نشان دهند

07:52, 2018 سپتامبر 16
7 0

رئیس هیات امنای دانشگاه ازاد گفت: غربی ها می‌خواهند تاریخ را به گونه‌ای نشان دهند که ما فکر کنیم آنها مبدع علم هستند ولی جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه جهان است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد در مراسم افتتاح کارگاه آموزشی پزشکی دستیاران تخصصی بالینی با تشریح تاریخچه ابداع علم و تاسیس دارالفنون گفت: غربی‌ها خود را مبدع علم و تمدن می دانند ولی این حالت استبدادی دارد، پایه این موضوع را به صورتی گذاشته اند که ما فکر کنیم غربی ها مبدع علم هستند و ما ابداعی در علم نداشتیم ولی اینگونه نبوده است.

وی افزود: در افسانه های ایران می گویند فریدون نخستین کسی بود که به علم طب پرداخت. زمانی در معتبرترین مجله پزشکی دنیا نوشته بود جندی شاپور درمانگاه کوچکی بود و علم چندانی در آن وجود نداشت ولی ما اثبات کردیم که قدیمی ترین دانشگاه جهان جندی شاپور بوده است و برای اولین بار در این دانشگاه سه زبان تدریس می‌شد.

ولایتی گفت: غربی ها می گویند طب از عهد شرک در غرب وارد شده و آن را مربوط به عهد مسیحیت نمی‌دانند و همین مساله سبب ایجاد دین ستیزی می شود.

به گفته وی، اولین رساله در تاریخ علم ایران درباره چشم پزشکی است. بیشترین پیشرفت پزشکی مربوط به ایران است و با وجود زبان عربی مرجع بود اما دانشمندان ایرانی مانند ابوریحان بیرونی و ابن سینا به زبان فارسی هم کتاب های خود را می‌نوشتند.

منبع: farsnews.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0