Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

وقتی سینوس ها ملتهب می شوند

04:30, 2017 دسامبر 05
4 0

این مساله می تواند به عفونت سینوسی و علائمی مانند آبریزش غلیظ، زرد و بدبو از بینی، احساس فشار یا درد در اطراف صورت و چشم ها، سردرد در ناحیه پیشانی، احتقان، ترشح انتهای حلق و تب و سرفه های طول کشنده منجر شود. برای آشنایی بیشتر با این بیماری رایج، این مطلب را به علل، عوارض، راه های پیشگیری و انواع درمان های سینوزیت اختصاص داده ایم.

سینوزیت به التهاب یا عفونت مخاط سینوس های پارانازال گفته می شود. سینوس های پارانازال از 4 جفت حفره داخل استخوان های صورت، سر، اطراف بینی و چشم ها تشکیل شده اند و شامل سینوس های فکی، پیشانی، شب پره ای و اتمویید می شوند. سینوس ها به طور طبیعی حاوی هوا هستند، اما وقتی مسدود و پر از مایع می شوند، عوامل بیماری‌زا در آنها شروع به رشد می کنند. یکی از علل شایع سینوزیت، سرماخوردگی است، اما عوامل دیگری مثل حساسیت ها، پولیپ بینی (زائده های کوچک در سطح داخلی بینی)، مشکلات آناتومی مانند انحراف بینی، باکتری ها و به ندرت قارچ ها نیز می توانند باعث ایجاد سینوزیت شوند. درواقع، هر عارضه ای که کانال های ریزش سینوس را مسدود کند، می تواند باعث عفونت سینوس شود.

داروی ضدسرفه هم می تواند کمک کننده باشد. سرماخوردگی معمولا از چند روز تا حدود یک هفته یا بیشتر طول می کشد اما در بعضی افراد باعث تورم و عفونت سینوس ها می شود. اگر علائم آبریزش غلیظ زرد یا سبز از بینی، احساس فشار یا درد در اطراف صورت و چشم ها، سردرد (معمولا در ناحیه پیشانی)، انسداد بینی، خلط و تب و سرفه بیش از 10 روز طول بکشد، ممکن است به سینوزیت مبتلا شده باشید. در این شرایط حتما باید به پزشک و ترجیحا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

منبع: titreno.com

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0