Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

کنوانسیون پالرمو دوباره در مجلس بررسی شود

05:31, 2018 آوریل 17
5 0
کنوانسیون پالرمو دوباره در مجلس بررسی شود

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس در تذکری با طرح این موضوع که دولت در این کنوانسیون ترجمه اشتباه در اختیار مجلس قرار داد، افزود: در کنوانسیون پالرمو یعنی کنوانسیون منع کمک به گروه های تروریستی ترجمه ای از سوی دولت به مجلس فرستاده شده غلط بوده است.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس نیز براساس همین ترجمه اشتباه این کنوانسیون را به تصویب رساندند که البته کنوانسیون تصویب شده از مجلس به شورای نگهبان رفت و این شورا نیز نسبت به ترجمه غلط آن ایراداتی گرفت.

سلیمی تاکید کرد: باید کنوانسیون پالرمو دوباره در مجلس مطرح و مجدد مورد بررسی قرار گیرد البته این را هم باید بگویم پیش از این در برجام نیز چند مورد ترجمه غلط وجود داشت لذا این مساله مهم باید به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بهمن ماه سال 96 با تصویب لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو)، گامی بلند در راستای تحقق شفافیت های مالی و اقتصادی در کشور برداشتند.

شورای نگهبان پس از بررسی این مصوبه آن را به دلیل استفاده از کلمات غیرفارسی دارای ایراد دانست و برای اصلاح به مجلس بازگرداند.

کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، در تاریخ 21 دسامبر سال 2001 میلادی در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در تاریخ 29 سپتامبر سال 2003، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاکنون 180 کشور آن را پذیرفته‌اند.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در تذکری در مورد کنوانسیون پالرمو خطاب به مسعود پزشکیان گفت: نماینده محلات تذکری در مورد پالرمو داد مبنی براین که اشتباهی در متن ترجمه آن به وجود آمده است و ما اعتماد به دولت کردیم که آن را ارائه داده است. این بحث مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

پزشکیان رییس جلسه نیز در پاسخ به نماینده مردم شاهین شهر یادآور شد: مرجع تشخیص لغت صحت دارد یا ندارد «نه شورای نگهبان است و نه ما» ، این مصوبه را برای اصلاح ارجاع می دهیم.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0