Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

10 هزار میلیارد ریال برای ساخت سد چم شیر هزینه شد

05:58, 2018 ژوئیه 07
8 0
10 هزار میلیارد ریال برای ساخت سد چم شیر هزینه شد

محمدرضا فاضل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود 800 نفر هم اکنون در سد چم شیر مشغول به فعالیت هستند و امید می‌رود با جذب اعتبارات جدید این طرح تا پایان امسال آبگیری شود.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: اعتبار ارزی این طرح 229 میلیون یورو است که از این میزان تاکنون 95 درصد جذب شده است.

وی حجم کل مخزن این سد را 2 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب با مساحت 51 کیلومتر مربع، طول دریاچه 48 کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را 604 متر عنوان کرد.

وی بیان کرد: سه نیرو گاه 55 مگاوات و 2 نیروگاه 5/5 مگاواتی هم اکنون در این سد در حال ساخت است که با بهره برداری از این طرح‌ها سالانه 482 گیگاوات انرژی در ساعت تولید می‌کند.

فاضل ابراز کرد: تأمین آب آشامیدنی و صنعت، بهره‌مند شدن 100 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب، تولید 282 مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.

وی اظهار داشت: مطالعه احداث سد چم شیر در سال 77 آغاز و در سال 90 فاز اول مطالعه آن تکمیل شد.

فاضل با بیان اینکه این سد در هر ثانیه 500 متر بر ثانیه آب تخلیه می‌کند ادامه داد: تراز سد چم شیر از سطح دریا برای آبگیری تا سال آینده به 560 متر خواهد رسید.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران ابراز داشت: در این تراز بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در پشت سد چم شیر ذخیره خواهد شد.

نیروگاه و سد چم شیر در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره ساخته می‌شود.

همچنین: 32 هزار میلیارد ریال به شهرداریهای کشور اختصاص یافت

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0