Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

26 طرح آبخیزداری در خراسان جنوبی در دست اجرا است

19:27, 2018 نوامبر 10
9 0

به گزارش ایرنا علیرضا نصرآبادی شنبه شب در حاشیه بازدید وزیر جهاد کشاورزی از طرح آبخیزداری نخاب بشرویه افزود: برای این طرح ها 16 میلیارد تومان به خراسان جنوبی اختصاص داده شده است.

وی اضافه کرد: با انعقاد تفاهم نامه بین استانداری و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در مجموع این اعتبار به بیش از 60 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اظهار امیدواری کرد: با توجه به اهمیت این طرح ها در استانی مانند خراسان جنوبی که با خشکسالی و مهاجرت مواجه است هر چه سریعتر این اعتبار تخصیص داده شود تا پروژه های بیشتری اجرایی شود.

وی به طرح آبخیزداری بند خاکی نخاب بشرویه به عنوان یکی از این پروژه ها اشاره کرد و گفت: برای این پروژه پنج میلیارد و 200 میلیون ریال هزینه شده است.

نصرآبادی افزود: با بهره برداری از این طرح 14 هزار نفر زیر پوشش قرار می گیرند.

وی یادآور شد: حجم آبگیری این طرح 100 هزار متر مکعب و حجم عملیات این بند 33 هزار متر مکعب در نظر گرفته شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه این بند خاکی دارای هشت متر ارتفاع و 195 متر طول تاج است اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح کنترل و بهره وری از سیلاب و تغذیه منابع آبی پایین دست است.

وی عنوان کرد: این پروژه با مشارکت جوامع محلی و دستگاههای اجرایی شهرستان بشرویه تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

نصرآبادی به پیشرفت 80 درصدی این طرح اشاره کرد و گفت: حجم عملیات بند خاکی 33 هزار متر مکعب و حجم عملیات گابیونی این پروژه 250 متر مکعب است.

وزیر جهاد کشاورزی ظهر روز گذشته (جمعه) به منظور بهره برداری و بازدید از طرح های بخش کشاورزی خراسان جنوبی وارد این استان شد و به همراه هیاتی از مدیران ارشد این وزارتخانه مورد استقبال معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی قرار گرفت.

وی پس از ورود به بیرجند از مزرعه پرورش گل رز هزاردستان بازدید کرد که یک هکتار سطح زیرکشت گل رز به روش هیدروپونیک دارد و در این گلخانه، گل رز هلندی در 15 رقم و 10 رنگ کشت می شود.

حجتی همچنین ضمن بازدید از مجتمع کشت و صنعت سربیشه به منظور افتتاح آبیاری زیرسطحی 72 هکتاری اسماعیل آباد به شهرستان نهبندان سفر کرد.

بازدید از مزرعه خارشتر شرکت پیوند خاوران به عنوان نخستین مزرعه الگویی در سطح کشور در شهرستان قاینات، بازدید از کارخانه تروند زعفران، افتتاح پروژه آبیاری تحت فشار شرکت سهامی زراعی اسلام آباد قاین و بازدید از شرکت سهامی زراعی خضری از جمله برنامه های وزیر جهاد کشاورزی در دومین روز سفر به خراسان جنوبی بود.

محمود حجتی همچنین امروز ( شنبه) با سفر به شهرستان های فردوس و بشرویه به ترتیب از قنات بلده و پروژه های آبخیزداری صندوق توسعه ملی بازدید کرد.

افتتاح همزمان پروژه تجهیز و نوسازی اراضی در سطح 800 هکتار و بازدید از کارخانه سبزی خشک کنی و تولید عرق های اکسیر طبس از برنامه های آخرین روز سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خواهد بود.

خراسان جنوبی 149 هزار و 130 هکتار اراضی زراعی و باغی زیر کشت آبی و دیم دارد. از مهمترین محصولات این استان مرزی و کویری می توان به زرشک، زعفران، عناب، پنبه، پسته، بادام و گل نرگس اشاره کرد.

منبع: irna.ir

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی:

نظرات - 0