اجرای طرح های پیشگیری از خشکسالی در اردبیل ضروری است

05:45, 2018 ژوئیه 07

7 0

اجرای طرح های پیشگیری از خشکسالی در اردبیل ضروری است

رضا کریمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای برون رفت از وضعیت خشکسالی کمیسیون کشاورزی مجلس اجرای طرح های آبخیز داری را با تامین اعتبارات مورد نیاز مد نظر قرار داده است.

وی اظهار کرد: با توجه به توانمندی و استعدادی که در مجموعه منابع طبیعی استان وجود دارد نیاز است که 450 میلیارد ریال اعتبار از بخش صندوق توسعه ملی برای طرح های آبخیزداری، تقویت سفره های زیر زمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره آب اختصاص داده شود .

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: بخش کشاورزی این استان با وجود قابلیت های فراوان در زمینه سامانه هوشمند آبیاری مکانیزه در رتبه 27 کشوری قرار دارد و نیاز است توجه بیشتری به این بخش صورت گیرد.

وی اظهار کرد: برقراری عدالت اجتماعی در بخش کشاورزی ، مکانیزه شدن کشت ، آبیاری نوین ، تقویت شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی ، تکمیل زنجیره کشاورزی ، حمایت از واحدهای تکمیلی و تبدیلی ، اجرای عملیات آبخیزداری ، بهره مندی از اعتبارات صندوق توسعه ملی و افزایش سرمایه کشاورزی از جمله مواردی است که در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.

کریمی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده معادل 10 درصد از ورودی صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی اختصاص و میزان ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی تا پایان برنامه ششم هم به 95 درصد افزایش یابد.

نماینده مردم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اختصاص کمک های فنی اعتباری به بخش کشاورزی به میزان 600 میلیارد ریال را یادآور شد و گفت: لازم است بخش کشاورزی بیش از این از اعتبارات بهره مند شود.

225 هزار هکتار اراضی آبی ، 515 هزار هکتار اراضی دیم ، 38 هزار هکتار اراضی باغی و تولید سالانه بیش از 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی بخشی از ظرفیت کشاورزی استان اردبیل است .

همچنین: طرح های بوم گردی در روستاهای مرزی اردبیل تسهیلات می گیرند

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...