اردوغان: مردم ترکیه جنگیدن رو در رو را بلد هستند

12:15, 2015 نوامبر 28

36 0

به گزارش «انتخاب» به نقل از حریت، رجب طیب اردوغان که در مراسم افتتاح چندین طرح در بایبورت شرکت کرده بود ، گفت : سه شنبه گذشته یکی از دو فروند هواپیمای جنگی که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند، توسط اف 16 های ترکیه سرنگون شد و بعدا مشخص شد که این هواپیمای متعلق به روسیه بوده است. وی گفت : این حادثه تاسف آور در منطقه ای روی داد که صحنه درگیری شدید میان نیروهای رژیم سوریه و ترکمن های بایر بوجاک بود.

اردوغان گفت :‌ حریم مرزهای ترکیه را پیشتر هواپیماها و بالگردها و پهپادهای سوریه نقض کردند. ما بارها با حملات خمپاره ای رژیم سوریه و گروه های تروریستی مواجه شدیم. رئیس جمهور ترکیه گفت: سال 2012 میلادی یک فروند هواپیمای آموزشی ترکیه سرنگون شد. ما پس از آن مقررات مرتبط با رویارویی با تهدید را مشخص و به همه جهان اعلام کردیم. ماه مه یک فروند بالگرد سوری که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود توسط اف 16 های ترکیه سرنگون شد. هواپیماهای روسیه پیشتر نیز حریم هوایی ما را 3 و 4 اکتبر نقض کردند.

وی افزود: روسیه در دریای سیاه نیز حریم هوایی ترکیه را نقض کرد. این سومین بار بود که روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض می کرد. روس ها گفتند ما با ترکیه همکاری های راهبردی داریم اما این موضوع نمی تواند بهانه ای برای نقض حق حاکمیت ملی ترکیه باشد. من پس از وقایع 3 و 4 اکتبر با پوتین تلفنی گفتگو و تاکید کردم که این اقدامات پسندیده نیست و زشت است. به رغم آن برای سومین بار حریم هوایی ترکیه نقض شد. من در اجلاس گروه بیست نیز با پوتین گفتگو کردم. وی به من گفت که این موضوع را باید به عنوان نوعی مهمانی بپذیرید ، من نیز به وی گفتم مهمانی بدون دعوت مفهومی ندارد.

منبع: baharnews.ir

به صفحه رده

Loading...