استفاده از نانوکامپوزیت در دُم هواپیمای ایرباس A350

08:06, 2019 ژانویه 14

20 0

استفاده از نانوکامپوزیت در دُم هواپیمای ایرباس A350

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت ایرباس با همکاری شرکت ارنووا (Aernnova) و گروپو آنتولین اینجنیریا (Grupo Antolin-Ingenieria) اقدام به تولید نانوکامپوزیتی برای استفاده در هواپیمای ایرباس A350 کردند. ارنووا یک شرکت اسپانیایی در شهر آلاوا بوده و گروپو آنتولین اینجنیریا نیز یک شرکت اسپانیایی در شهر بورگوس است که با همکاری ایرباس در فرانسه در قالب یک برنامه پرچم‌داری گرافن که توسط اتحادیه اروپا پشتیبانی می‌شود، کنسرسیومی تشکیل داده‌اند. این کنسرسیوم قرار است روی ساخت نوعی کامپوزیت که با استفاده از گرافن تقویت شده‌است، کار کنند و در نهایت این نانوکامپوزیت در دم هواپیمای A350 شرکت ایرباس استفاده شود.

قسمت‌های جلویی بال و دم هواپیما در معرض دمای بسیار شدیدی بوده که دلیل این امر، فشار هوا بر این قسمت‌ها است که موجب می‌شود تا طراحان هواپیما به‌دنبال استفاده از موادی با خواص مکانیکی و گرمایی بالا باشند. همچنین مواد مورد استفاده باید نازک نیز باشد تا وزن هواپیما کاهش یابد و در عین نازک‌بودن باید بتواند عملکرد موردنظر را در بال و دم داشته باشد. درصورت ساخت چنین ماده‌ای، میزان مصرف سوخت کاهش یافته و نشر گاز گلخانه‌ای نیز به حداقل می‌رسد و همچین عمر هواپیما افزایش می‌یابد.

این گروه نشان دادند که با افزودن گرافن به ساختار رزین، خواص مکانیکی و گرمایی کامپوزیت بهبود و سرعت شکستگی آن کاهش می‌یابد.

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...