اشعری خداحافظی کرد/ بلاتکلیفی باغی که 8 سال است دارد ساخته می‌شود

09:33, 2015 آوریل 05

84 0

فرهنگ > کتاب - در حالی که آبان ماه سال گذشته خبرهایی از بهره‌برداری کامل باغ کتاب تهران تا بهمن 93 منتشر شد‌، اکنون با اتمام سال 93 و آغاز سال 94 نه تنها خبری از افتتاح نیست، بلکه مدیر اجرایی این پروژه نیز با مجموعه خداحافظی کرده است.

به گزارش تسنیم،‌ «باغ کتاب تهران تا دو ماه دیگر آماده بهره‌برداری کامل است» این خبری بود که آبان ماه سال گذشته در چندین خبرگزاری رسمی تیتر شد، اما هم‌چنان با وجود اتمام سال 93 و آغاز سال جدید خبری از باغ کتاب تهران و افتتاح آن نیست. امروز می‌توان گفت،‌ اگر در سال‌های گذشته باغ کتاب یکی از بارقه‌های امید فعالان نشر به شمار می‌رفت،‌ اکنون به یک پروژه طولانی مدت تبدیل شده که اهالی نشر چشم امید خود را از آن بسته و به مانند هزاران وعده عمل نشده مسئولان به آن می‌نگرند.

زمانی که نخستین کلنگ احداث باغ کتاب بر زمین خورد،‌ هیچ کس تصور نمی‌کرد که افتتاح آن پس از گذشت هشت سال هم‌چنان در میان وعده‌ و وعیدهای متعدد برای آغاز بهره‌برداری مبهم باقی بماند‌، افتتاحی که تنها همت شهرداری را می‌طلبد و بس. بیش از یک‌سال از زمانی که قرار بود باغ کتاب تهران رسماً‌ افتتاح و آماده بهره‌برداری شود،‌ می‌گذرد؛ پروژه‌ای که ایده اولیه تأسیس آن در سال 1384 از سوی علی‌اکبر اشعری به محمود احمدی‌نژاد شهردار وقت تهران ارائه شد. با رفتن احمدی‌نژاد از شهرداری و جایگزینی قالیباف،‌ سال 1386 اولین کلنگ احداث این پروژه فرهنگی بر زمین زده شد‌.

باغ کتاب اساساً‌ به دلیل استقبال مخاطبان از نمایشگاه کتاب تهران به منظور نمایشگاه دائمی و چهار فصل کتاب ساخته شد. قرار بود این پروژه رسما‌ً سال 92 افتتاح شود،‌ اما هم‌اکنون که ساخت آن به اتمام رسیده و در حال نصب تجهیزات است‌، هم‌چنان خبری از آغاز به کار این پروژه عظیم فرهنگی نیست.

از طرف دیگر با وجود اینکه علی‌اکبر اشعری مدیر اجرایی این طرح،‌ پیش از این اسامی پیشنهادی خود را برای هیئت امنا و هیئت مدیره به مسئولان شهرداری اعلام کرده بود‌، هنوز هیئت‌امنا،‌ هیئت مدیره و مدیرعامل باغ کتاب تعیین نشده است. این در حالی است که زنده کردن نرم‌افزاری باغ کتاب بیش از هر چیز باید تکلیف اعضای هیئت مدیره‌، هیئت امنا و مدیرعامل مشخص شود.

این روزها علی اکبر اشعری که روند اجرایی پروژه باغ کتاب را پس از فراغت از مسئولیت کتابخانه ملی بر عهده گرفته بود نیز دیگر از این پروژه قطع امید کرده است‌. اشعری در روزهای پایانی سال 93 به مسئولان شهرداری تهران اعلام کرد که به دلیل اتمام فعالیت‌هایش در باغ کتاب از سال جدید دیگر ادامه همکاری نخواهد داد. او پیش از این نیز بارها از کندی کار گلایه کرده و دغدغه‌های خود برای جدی شدن نگاه‌ها به سمت باغ کتاب را با مسئولان مطرح کرده بود.

باغ کتاب تهران فضایی است 110 هزار متر مربعی (11 هکتاری) که 54 هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و بقیه فضا را درخت و سبزه و گل و یک دریاچه مصنوعی می‌پوشاند. علاوه بر این فضای سبز مفصل، سطح بام‌های باغ کتاب نیز به سبزه و گل آراسته می‌شوند و به این ترتیب 25‌ هزار متر مربع دیگر به فضای سبز باغ کتاب افزوده می‌شود. مردم می‌توانند از پله‌های بیرونی بناهای باغ کتاب بالا بروند و بر بام‌های سبز و خرم به هم‌پیوسته آن به گشت وگذار و تفرج بپردازند.

فضای داخلی باغ کتاب تهران شامل 16 سالن نمایشگاهی هر یک به مساحت 2000 متر مربع و در دو طبقه بنا شده است که هم می‌توان از آنها جداگانه استفاده کرد و هم در زمان برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ آنها را یکپارچه نمود. همچنین در رویدادهای ویژه - مانند نمایشگاه بین‌المللی کتاب - می‌توان با برپا کردن چادرهای نمایشگاهی، بخش‌هایی از محوطه باغ را نیز به فضای نمایشگاهی اضافه کرد.

در پروژه احداث،‌ باغ کتاب به عنوان یک نمایشگاه کتاب دائمی که در چهارفصل سال به نمایش و ارائه کتاب می‌پردازد در نظر گرفته شده است که علاوه بر افزایش و تسهیل دسترسی علاقه‌مندان به کتاب، از شدت هجوم در روزهای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی به نحو چشمگیری می‌کاهد و رویداد نمایشگاه را به فضایی شبیه آنچه در یک نمایشگاه بین‌المللی معتبر - همچون نمایشگاه کتاب فرانکفورت - جریان دارد نزدیک می‌کند.

1. ارتباط حضوری مخاطب با کتاب در محیطی مفرّح و آرام؛ 2. ایفای نقش به عنوان یک هماهنگ کننده در فرآیند تولید و انتشار؛ 3. ارتقای استانداردهای تولید و نشر؛ 4. افزایش تعامل تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نشر؛ 5. ترویج نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه نشر؛ 6. دسترسی مخاطبان بین‌المللی به منابع اسلام و ایران و انقلاب اسلامی؛7. حضور مؤثر و آبرومند در فضای بین‌المللی کتاب.

به نظر می‌رسد،‌ پروژه باغ کتاب در میان هزاران پروژه ریز و درشت شهرداری تهران اولویت چندانی ندارد،‌ از طرفی نیز شنیده‌ها حاکی از این است که ادامه فعالیت ساخت و ساز در باغ کتاب با نگاه کیفی گذشته همراه نیست‌. حتی بنا به گفته برخی از کارشناسان اخیراً‌ تصمیماتی برای انتقال مرکز اسناد شهرداری تهران به بخشی از باغ کتاب پروژه‌ای که اساسا‌ً تعریف کاربری آن برای کتاب و نمایشگاه‌های دائمی کتاب انجام شده گرفته شده است،‌ تصمیماتی که به نظر می‌رسد چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. به هر حال امید می‌رود که سال 94 سال بهره‌برداری واقعی باغ کتاب ـ خانه‌ای که هشت سال است اهال قلم انتظار آن را می‌کشند،‌ باشد.

منبع: khabaronline.ir

به صفحه رده

Loading...