افزایش حجم تجارت غیرنفتی میان ایران و مالزی

11:20, 2018 سپتامبر 16

7 0

افزایش حجم تجارت غیرنفتی میان ایران و مالزی

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از فایننشال تریبیون، این روابط تجاری در مدت زمان 21 مارس(1 فروردین) تا 22 جولای(31 تیر) مورد بررسی قرار گرفته است.

این گزارش به نقل از آمارهای اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است در این مدت این روابط با 93.34 درصد از نظر تناژ و 30.95 درصد از نظر حجم با افزایش نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل (96) روبه رو بوده است.

براین اساس صادرات ایران به مالزی دراین مدت افزون بر 219 هزار تن به ارزش بیش از 57 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مورد مقایسه با سال قبل بیش از 26 درصد از نظر وزنی افزایش نشان می دهد.

مالزی دراین مدت 24 امین مقصد صادراتی ایران در جهان محسوب شده و صادرات غیرنفتی ایران به این کشور جنوب شرق آسیا عمدتا شامل آهن آلات و فولاد و محصولات نیمه فولادی بوده است.

صادرات مالزی نیز در این مدت به ایران بیش از 84 هزار تن به ارزش افزون بر 94 میلیون دلار برآورد شده است.

مالزی نیز 23 امین کشور صادر کننده کالا به ایران در چهار ماه اول امسال محسوب شده که عمده صادرات آن به ایران شامل روغن پالم ، چرم طبیعی و الکترودهای زغالی بوده است.

رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در مالزی پیشتر گفت: کشورهای ایران و مالزی در کنار هم می توانند صنعت و تجارت یکدیگر را توسعه دهند.

وی در نشست نیمه ماه جاری اعضای هیات سرمایه گذاری مالزی با فعالان اقتصادی خراسان رضوی در مشهد افزود: کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی میان ایران و مالزی نیز تشکیل شده است که 6 کمیته تجارت و سرمایه گذاری، بیمه و بانک، فناوری اطلاعات، انرژی و محیط زیست، لجستیک و حمل و نقل و بهداشت و گردشگری دارد و کمیته بیمه و بانک و لجستیک و حمل و نقل آن فعال شده و در مباحث بانکی هم پارسال تفاهم نامه ای بین بانک مرکزی مالزی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.

رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفت: چالش موجود در اقتصاد بین الملل کشور ما، توافق تجارت آزاد (FTA) است.

وی افزود: به طور مثال اگر مالزی توانسته توانایی خود را در سطوح بسیار بالا عرضه کند ، علتش توافق تجارت آزاد مالزی با کشورهای همسایه است که می تواند به سهولت تمام قطعات مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه تامین کند.

وی اظهار داشت: تنها مانع سرمایه گذاری صنایع بزرگ مالزی در ایران، توافق تجارت آزاد است زیرا وقتی به ایران بیایند باید یک سری قطعات خود را به عراق و آسیای میانه ارسال کنند اما ما با هیچ کشور همجوار توافق تجارت آزاد درست و حسابی نداریم.

مالزی در بخشهای بازاریابی، فاینانس و لجستیک بسیار قوی عمل کرده و در صنعت غذای حلال نیز بسیار خوب درخشیده است به طوری که در صنعت غذای حلال در میان 72 کشور دنیا رتبه اول را دارد.

تا سال 2030 میلادی ارزش افزوده صنعت حلال 7.7 تریلیون دلار پیش بینی شده که این رقم هم اکنون 3.5 تریلیون دلار است.

طبق این گزارش سهم ایران در صنعت حلال 20 میلیون دلار برآورد شده درحالیکه ظرفیت کشور در این صنعت 10 برابر مالزی است.

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...