انتخاب آقای هابسن در تهران

15:54, 2015 آوریل 06

67 0

فرهنگ > کتاب - نمایشنامه «انتخاب آقای هابسن» (کمدی لانکشایری در چهار پرده) نوشته هارولد بریگهاوس با ترجمه بهروز محمودی بختیاری منتشر شد.

به‌گزارش خبرآنلاین، «انتخاب آقای هابسن» داستانی طنزآمیز از رفتار جابرانه مردی به‌نام هنری هابسن با سه دختر جوانش است، که به طغیان آن‌ها و تنهایی او منجر می‌شود. نگاه بریگهاوس در این نمایشنامه به طبقه‌ متوسط جامعه ـ به‌ویژه طبقه‌ کارگر ـ نگاهی توأم با احترام و متانت است، تا حدی که حتی معیارهای رایج در روابط عاطفی را می‌شکند.

هارولد بریگهاوس در 36 ژوئیه 1882 در سالفورد لانکشایر به‌دنیا آمد. سالفورد مکان اکثر نمایشنامه‌های او (ازجمله انتخاب آقای هابسن) است؛ و این تعلق به زادگاه، در آثار او حضوری قابل توجه دارد. وی پس از دیدن یک نمایش بد ناگهان احساس کرد شاید بتواند خودش نمایشنامه‌ای بنویسد که از چنین آثاری بهتر باشد و بتواند بر صحنه‌ی تئاترهای لندن اجرا شود. میراثی که پس از مرگ پدرش به او رسید، برایش این تجمع خاطر را به‌همراه داشت که بتواند با آرامش و بی‌دغدغه به نگارش بپردازد و تا سال 1930 که نوشتن نمایشنامه را رها کرد، از خود 15 نمایشنامه‌ی بلند و 50 نمایشنامه‌ی کوتاه تک‌پرده‌ای به یادگار بگذارد. او علاوه بر نمایشنامه‌نویسی، اقدام به نوشتن هشت رمان نیز کرد، که یکی از آن‌ها، اقتباس شخصی او از نمایشنامه‌ انتخاب آقای هابسن است.

منبع: khabaronline.ir

به صفحه رده

Loading...