ایرانیان در سالمندی گرفتار چند بیماری هستند؟

12:52, 2017 اكتبر 08

5 0

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر فرشاد شریفی دبیر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان گفت: این در حالی است که در کشورهای غربی رقم بسیار پایین تر است، به طوری که به طور متوسط هر سالمند به کمتر از یک بیماری مبتلا است.

وی با اشاره به این که سالمندان ایرانی حدود 12سال ناسالم هستند، توضیح داد: امید به زندگی در ایران بیش از 75 سال، اما امید به زندگی سالم حدود 63 سال است که این دو متغیر نشان می دهد سالمندان حدود 12 سال ناسالم هستند.

شریفی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته فاصله این دو متغیر به هم نزدیک است و به همین دلیل، مسئولان حوزه بهداشت و درمان باید اقدامات جدی تری برای کم شدن این فاصله و سالم زندگی کردن سالمندان به عمل آورند.

دبیر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان بیان کرد: هرچند امید به زندگی در ایران در سال های گذشته به خوبی افزایش یافته اما با کشورهای توسعه یافته اختلاف فاحش دارد و باید با ارائه خدمات مناسب زمینه افزایش امید به زندگی در کشور فراهم کرد.

وی با اشاره به این که اختلاف جنسیتی چندانی در زمینه سن امید به زندگی در کشور وجود ندارد، گفت: طی حدود 60 سال گذشته امید به زندگی از 43 سال به 75 سال رسیده که نشان می دهد بیش از 30 سال امید به زندگی افزایش یافت اما این روند باید با شتاب خوب ادامه یابد.

وی رشد جمعیت سالمندان در کشور را حدود 5 درصد اعلام کرد و گفت: در سال 1369، جمعیت سالمندان در کشور کمتر از 5 درصد بود که در سال 1396 به بیش از 9 درصد رسید.

شریفی با اشاره به این که رشد جمعیت سالمندی با شیب تند در حال افزایش است، گفت: پیش بینی می شود تا سال 1410 ، 20 درصد جمعیت ما را افراد بالای 60 سال تشکیل دهند.

وی گفت: براساس سرشماری سال 95 جمعیت ایران بیش از 79 میلیون نفر محاسبه شد که بیش از 7 میلیون نفر معادل بیش از 9 درصد جمعیت سالمند هستند.

دبیر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان بیان کرد: در حال حاضر حدود یک میلیارد نفر سالمند بالای 60 سال در دنیا وجود دارند که در سال 2025 میلادی به یک میلیارد و 200میلیون نفر و در سال 2050 به حدود 2 میلیارد نفر خواهد رسید.

منبع: titreno.com

به صفحه رده

Loading...