جهانگردی نوروزی با یار مهربان؛ از نجف تا پاریس و بولونیا

17:11, 2015 آوریل 12

72 0

فرهنگ > کتاب - گروه انتشاراتی الهدی، فروردین ماه امسال، حضور در ۴ نمایشگاه خارجی کتاب در نجف، پاریس، بولونیا و تونس را تجربه کرد.

به گزارش خبرآنلاین، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دو بخش عمومی و بازار جهانی کتاب در دو غرفه جداگانه شرکت خواهد کرد. همچنین بیش از ۱۰۰ عنوان از کتاب‌های عضو گروه انتشاراتی الهدی در غرفه بازار جهانی کتاب عرضه و برای مبادله رایت آن‌ها با نمایندگان ناشران بین‌المللی مذاکراتی صورت خواهد گرفت.

این گروه انتشاراتی همچنین روزهای پرکاری را در نخستین ماه از سال جدید پشت سر گذاشته که شرکت در ۴ نمایشگاه نجف، پاریس، بولونیا و تونس است.

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب نجف، با مشارکت الهدی در صحن حضرت فاطمه زهرا (س) در آستان قدس علوی و با حضور نماینده آیت‌الله سیستانی و امام جمعه کربلا، شیخ عبدالمهدی الکربلایی و همچنین شیخ ضیاء زین‌الدین، تولیت آستان علوی و جمعی دیگر از شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی عراق‌ افتتاح شد و از ۲۳ اسفندماه سال ۹۳ تا ۳ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴، به مدت ۱۰ روز ادامه داشت.

این موسسه با بیش از ۲۲۰ عنوان کتاب از ناشران عضو گروه انتشاراتی الهدی و ناشران ایرانی، در موضوعات دین، فلسفه، تاریخ، فرهنگ، زبان فارسی و ... در نمایشگاه کتاب نجف اشرف‌ حضور یافت. از جمله آثار عرضه شده در غرفه گروه انتشاراتی الهدی در نمایشگاه کتاب نجف، می­‌توان به کتاب‌های «امام خمینی (ره) و انسان‌سازی» نوشته محمدرضا وصفی، «الفارسیه المبسط للعرب» نوشته روح‌الله هادی، «اطلس شیعه» تألیف رسول جعفریان، از آثار انتشارات بین‌المللی الهدی و کتاب‌های «تفسیر جوامع الجامع» و «مختلف الشیعه» از انتشارات مؤسسه نشر اسلامی اشاره کرد.

مؤسسه الهدی در نمایشگاه کتاب پاریس ۲۰۱۵ که نخستین روز آن به عنوان روز تهران نام‌گذاری شده بود، توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران حضور یافت. کتاب‌های گروه ناشران الهدی به همراه کاتالوگ رایت آثار به انضمام آثار فرانسه‌زبان شامل آزفا (آموزش زبان فارسی)، جامعه و تاریخ، لهوف ترجمه فریده مهدوی دامغانی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از سعدی تا آراگون تالیف جواد حدیدی، سر الصلاه و راهنمای فرهنگی ایران تالیف پاتریک رینگنبرگ به این نمایشگاه ارسال شد.

از جمله بازدیدهای این نمایشگاه می‌توان به حضور و بازدید فرانسوا اولاند، رئیس جمهور این کشور در دومین روز نمایشگاه و همزمان با تحویل سال نوی شمسی که به عنوان «روز ایران» نامگذاری شده بود، همچنین مانوئل والس، نخست وزیر فعلی و فرانسوا فییون، نخست وزیر سابق این کشور اشاره کرد که ضمن بازدید از غرفه ایران به تجلیل از حضور ایران در این دوره پرداختند.

نمایشگاه کتاب پاریس ۲۹ اسفند ۹۳ تا سوم فروردین ۹۴ در محل نمایشگاه‌های «پورت دو ورسای» با حضور ناشران و نویسندگان و چهره‌های بین المللی برگزار شد.

الهدی در نمایشگاه کتاب بولونیا نیز که از ۱۰ تا ۱۳ فروردین در شهر بولونیا برگزار شد، به واسطه حضور علی بوذری، تصویرگر شاخص کتاب کودک حاضر شد. بوذری که به عنوان نماینده الهدی در این نمایشگاه جهانی حضور یافته بود، کتاب‌های ناشران عضو گروه را در حوزه‌های کودک و نوجوان به این آوردگاه بزرگ فرهنگی برد. پیدایش، امیرکبیر، ذکر، به‌نشر، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، سروش، چرخ و فلک و محراب قلم، آثار خود را برای عرضه رایت در اختیار الهدی قرار داده بودند.

همچنین مذاکره با خانم ریتا، مدیر آژانس ادبی ریتا ویویان ایتالیا به دنبال مذاکرات قبلی الهدی با وی در نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت صورت گرفت و بخشی از کتاب‌های ترجمه شده منتخب وی در نمایشگاه فرانکفورت در اختیار او قرار گرفت. «سرونا و باغ هزار پیچ» از نشر ذکر، «می سینو کوچولو» از نشر پیدایش، «غنیمت» از نشر نیستان، «هفت رویای کلاغ» از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، «دعبل و زلفا» از دفتر پژوهش‌های جوانان آستان قدس رضوی و سه اثر از انتشارات سوره مهر به نام‌های «شطرنج با ماشین قیامت»، «شهر جنگی» و «دا» آثار انتخابی خانم ریتا بودند که مذاکره برای ترجمه آن‌ها به زبان ایتالیایی ادامه خواهد یافت.

پس از نمایشگاه کتاب بولونیا، الهدی مهمان نمایشگاه کتاب تونس شد. این نمایشگاه به مدت ۱۱ روز از ششم تا شانزدهم فروردین در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی پایتخت این کشور برگزار شد. گروه انتشاراتی بین‌المللی الهدی با ۲۵۰ عنوان کتاب به زبان‌های عربی، فرانسه، انگلیسی و فارسی در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس حضور یافت.

در این نمایشگاه ۲۱۰ ناشر از ۱۹ کشور جهان حضور داشتند و گروه انتشاراتی بین‌المللی الهدی با ارائه جدید‌ترین کتاب‌های منتشر شده در حوزه زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی، معارف دینی و ادبیات داستانی حضور موثری در این نمایشگاه داشت و توانست به بخشی از نیازهای فکری علاقه‌مندان به فرهنگ و تمدن جمهوری اسلامی ایران پاسخ گوید.

غرفه گروه انتشاراتی بین‌المللی الهدی مورد بازدید نخست وزیر تونس، سفیر جمهوری اسلامی ایران و راشد الغنوشی رهبر جنبش النهضه قرار گرفت و کتاب‌هایی به رسم یاد بود به آنان اهدا شد.

در این نمایشگاه کشور «مراکش» میهمان افتخاری بود و از چهره‌های نامداری همچون آدونیس شاعر صاحب‌نام سوری، و واسینی الاعرج، رمان‌نویس مشهور الجزایری برای حضور در این رخداد فرهنگی دعوت شده بود.

الهدی همچنین برنامه‌هایی را برای حضور در نمایشگاه کتاب بغداد (۲۷ فروردین تا ششم اردیبهشت) تدارک دیده است.

منبع: khabaronline.ir

به صفحه رده

Loading...