درهای چهارنیم ضریح خیمه گاهی به روی زائران حسینی گشوده شد

09:40, 2019 ژانویه 13

54 0

درهای چهارنیم ضریح خیمه گاهی به روی زائران حسینی گشوده شد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، آیین گشوده شدن درهای ضریح مطهر روز یکشنبه با حضور مقام های ایرانی و عراقی برگزار شد، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کلید چهار ضریح یادشده را تحویل مقامات عراقی داد.

به گفته این ستاد، نیم‌ضریح‌های ساخته شده با کمک‌های مردم استان‌های بوشهر، فارس و کرمانشاه و به همت هنرمندان و استادکاران ایرانی ساخته و طی روزهای گذشته در خیمه‌گاه حسینی نصب شده بود.

پلارک در این آیین با قدردانی از مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی و خیرین و عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) گفت: با عنایت ائمه اطهار(ع) و حمایت‌های مراجع عظام، صنعتگران و هنرمندان دو ملت ایران و عراق توانستند طی سال‌های اخیر زیبایی و شکوه هنر و تمدن اسلامی را در فضای این حرم ملکوتی نمایان سازند.

وی افزود: بهترین نمونه تعامل دو ملت، اجرای طرح توسعه حرم امیرالمومنین حضرت علی (ع) مزین به نام صحن و شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) در نجف اشرف است که ثمره آن به تسهیل حضور خیل عظیم زائران اهل بیت (ع) خواهد انجامید.

پلارک ادامه داد: نمونه دیگر این همراهی شیعیان ایرانی و عراقی، اجرای فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلاست که به نام پروژه صحن عقیله بنی هاشم حضرت زینب (س) در جریان است.

وی به طرح توسعه و زیباسازی خیمه‌گاه حسینی اشاره کرد و گفت: بخشی از این طرح در قالب ساخت نیم‌ضریح های مطهر مقام خیمه گاه امام حسین(ع)، امام سجاد(ع)، حضرت زینب(س) و حضرت قاسم این الحسن(ع) به پایان رسیده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: محبت دوستداران اهل بیت از نقاط مختلف ایران به ویژه استان‌های بوشهر، فارس، کرمانشاه و مشارکت قلبی و مالی آنان، پشتوانه آماده سازی و تکمیل این نیم‌ضریح‌ها بود.

شیخ عبدالمهدی کربلایی متولی شرعی حرم مطهر امام حسین(ع) نیز در این آئین از همراهی ملت ایران و تلاش دست‌اندرکاران ستاد بازسازی عتبات عالیات تجلیل کرد.

بر اساس این گزارش، عملیات ساخت این نیم‌ضریح‌ها طی چهار سال و نصب آنها طی 15 روز صورت گرفت. هر یک از این نیم‌ضریح‌ها حدود پنج تا 6 متر طول و ارتفاعی نزدیک به چهار متر دارند.

آیات کلام الله از سوره دهر به خط کوفی و ثلث بر پیکر نیم‌ضریح خیمه گاه امام حسین(ع)، آیاتی از سوره نور بر نیم‌ضریح خیمه گاه امام سجاد(ع)، آیات سوره فجر در نیم‌ضریح خیمه‌گاه حضرت قاسم ابن الحسن(ع) و آیاتی از سوره بقره بر نیم‌ضریح مقام خیمه گاه حضرت زینب(س) به همراه اشعاری در مدح این حضرات در این آثار نقش بسته است.

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...