روسای دانشگاه ها وارد دیپلماسی علمی شوند

07:11, 2018 ژوئیه 07

6 0

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر روز شنبه در نشست روسا و نمایندگان مراکز منتخب پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی گفت: پروژه اقتصاد مقاومتی مدت قابل توجهی بود که به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد که یکی از موارد آن ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر به تراز بین المللی است.

وی گفت: در مجموع 22 دانشگاه و 16 پژوهشگاه اعلام آمادگی کردند و نهایتا 16 دانشگاه و 9 پژوهشگاه برتر برگزیده شد که در این پروژه حضور یابند.

شریعتی نیاسر اظهار داشت: کمیته ای در این راستا تشکیل و اقدامات را رصد کرد که در 2 مجموع شاخص های 42 و 43 گانه برای مراکز آموزشی و پژوهشی 16+9 ابلاغ شد.

وی ادامه داد: تمرکز و وجود نخبگان، منابع دانشگاهی و نقش حاکمیت از جمله مولفه های مهم برای رسیدن مراکز علمی به تراز جهانی است.

معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: برخی از شاخص های 200 دانشگاه برتر دنیا عبارتند از میانگین درآمد سالیانه به ازای هر عضو هیات علمی 751 هزار دلار، نسبت دانشجو به استاد حدود 7.11 ، تشکیل 20 درصد کادر هیات علمی برتردنیا از اساتید خارجی و میانگین درآمد تحقیقاتی 230 هزار دلار به ازای هر عضو هیات علمی است.

وی گفت: تحول در شیوه های آموزشی و پژوهشی از الزامات دانشگاه برتر است و بایستی استادی بین المللی داشته باشیم.

شریعتی نیاسر بیان کرد: هم اکنون سرانه دانشگاه های کشور بسیار اندک بوده و با حداقل سرانه دانشجو 200 دانشگاه برتر دنیا فاصله زیادی داریم.

وی افزود: بودجه وزارت علوم در سال گذشته 6 هزارو 700 میلیارد تومان و امسال حدود 7 هزارو 830 میلیارد تومان است که اندک است.

معاون وزیر علوم گفت: معتقدم لازمه تحول در آموزش عالی اقدام از بالا به پایین است و تجربه جهانی نیز نشان داده که نظام مدیریت عالی کشور اقدامات جدی برای حرکت جهشی مراکز آموزش عالی دارند.

همچنین: توسعه فرهنگی دانشگاه ها زمینه ساز بالندگی علمی جامعه است

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...