ماهنامه «سرزمین‌من» به گشت و گذار در شاهنامه می‌پردازد

06:44, 2017 اكتبر 08

6 0

به گزارش خبرنگار مهر، نودوپنجمین شماره ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من»، در مهرماه ۱۳۹۶ منتشر شد. در این شماره، گزارش‌ها و مقالاتی تازه درباره سفر به برخی نقاط امروزی ذکرشده در شاهنامه، نبر خشایارشاه در یونان، سگک پارتی، پرنده کور کور سیاه، شکل‌گیری نخستین حکومت‌های ایران، سنت نقاره‌زنی، کاشت و برداشت زعفران در خراسان جنوبی، سیمای تهران در سینما، شهر ایرانی دربند در جمهوری داغستان، ماجرای انوشیروان ساسانی و مندز عرب، نخستین کارخانه کبریت‌سازی تهران، عمارت احمدقوام، زمین‌لغزش سیمره، گرگ خاکستری ایران، نماد مار در تمدن‌های کهن، کاخ اردشیر بابکان، پروین اعتصامی و مطالب دیگری درباره تاریخ و طبیعت ایران، همراه با پیشنهادهای جذاب و کاربردی سفر برای مهرماه منتشر شده است.

در بخش «گردشگری» این شماره «سرزمین‌من»، گزارشی خواندنی درباره سفر به مکان‌هایی در ایران منتشر شده که از آنها در شاهنامه یاد شده است. این گزارش که جلد این شماره از ماهنامه را هم به خود اختصاص داده، خواهید خواند که داستان‌های مشهور شاهنامه در کجای ایران امروزی ما رخ داده‌اند.

در این شماره، قسمت یازدهم از روایت تاریخی «بازی تاج و تخت ایرانی» را خواهید خواند که مجموعه داستان‌های جذابی است درباره کسب قدرت در تاریخ ایران. این مجموعه در یازدهمین قسمت خود به بخشی از ماجراهای پادشاهی «خشایارشا» پسر داریوش هخامنشی می‌پردازد؛ به‌تخت نشستن او و سودایش برای فتح یونان.

«سرزمین‌من» در بخش «نگارخانه» این شماره، گزارشی با عنوان «سگک پارتی» منتشر کرده که در آن به‌کم عکس‌های جالب از آثار تاریخی، اطلاعات جالبی درباره کمربندهای پارتیان دستگیرتان می‌شود.

در بخش «حیات‌وحش» این شماره، در گزارشی با عنوان «شکارچی پاییز»، «کور کور سیاه» که در ادبیات ایران به نام زغن معروف است، بررسی شده است.

در قسمت دوم از بخش «نخستین حکومت‌ها در ایران» این شماره، گزارشی خواندنی منتشر شده است که در آن به ماجرای شکل‌گیری نخستین سلسله حکمرانی در ایران می‌پردازد. «نخستین فرمانروایان ایران» کار خود را با بررسی تاسیس سلسله «اوان»، نخستین حکومت ایرانی در جنوب غربی کشور پی می‌گیرد.

در بخش «رسم کهن» این شماره، گزارش «سلام بر آفتاب» موضوع نقاره‌زنی را بررسی کرده است؛ رسمی باستانی که از دوره پیش از ظهور زرتشت تا امروز همچنان به حیات خود در ایران ادامه داده است.

«سرزمین‌من» در بخش «مردم ایران» این شماره، با مطلب «طلای سرخ» همراه با عکس‌های تماشایی، به کاشت و برداشت زعفران در مزارخ خراسان جنوبی پرداخته است.

در بخش «تهران‌گردی» این شماره، یک مطلب خواندنی منتشر شده است. «سینماـ تهران‌گردی» سیمای روزهای دور پایتخت را در فیلم‌ها و سریال‌های مشهور ایرانی ردیابی کرده است؛ هزاردستان، دایی‌جان ناپلئون، امیرکبیر، سلطان صاحب‌قرآن، کاغذ بی‌خط، هامون، قیصر، ستارخان، شهرزاد و بوی پیراهن یوسف.

«سرزمین‌من» در بخش «دانستنی‌های ایران» این شماره، مطالبی کوتاه و خواندنی از ایران‌شناسی به خوانندگان ارائه داده است. در بخش‌ «تقویم تاریخ» این مجموعه به روز جهانی گردشگری در پنجم مهر ماه، نبرد داریوش در اروپا، شکسته‌شدن حصر آبادان، آغاز صدارت امیرکبیر و اخراج رضاشاه از کشور در ماه مهر پرداخته شده است.

در بخش «عجایب ایران‌زمین» دو مطلب درباره «شهر ایرانی دربند در جمهوری داغستان» و «انوشیروان ساسانی و مندز عرب» منتشر شده است. در بخش «تهران‌شناسی» دو مطلب منتشر شده است؛ یکی درباره ساخت نخستین کارخانه کبریت‌سازی در تهران و یکی هم عمارت احمدقوام و موزه آبگینه.

در بخش «میراث زمین» هم زمین‌لغزش سیمره؛ بزرگ‌ترین زمین‌لغزش جهان بررسی شده است و همچنین گرگ خاکستری، شکارچی تیزپایی که در سراسر ایران پراکنده شده. در بخش «ایران و جهان» هم ماهیت نماد مار در تمدن‌های کهن مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش «دیروز، امروز» به گذر زمان در کاخ اردشیر بابکان پرداخته شده و بخش «چهره‌ ماندگار» هم سراغ «پروین اعتصامی» بانوی شاعر ایرانی رفته است.

در این شماره از مجله و به‌مناسبت نهمین سال انتشار ماهنامه «سرزمین‌من» بخش راهنمای سفر، کم و بیش تغییراتی کرده تا نیازهای مخاطبان اهل سفر مجله را بهتر پوشش دهد. در بخش «استان‌گردی» این شماره «بر شانه‌های الوند» مسافران را برای یک گردش کامل در استان همدان، راهنمایی می‌کند. در بخش «مسیر سفر»، به کمک مطلب «از ارگ تا ارگ»، مسافران برای گشت و گذار در مسیر شهر راین تا شهر بم در استان کرمان راهنمایی می‌شوند.

همچنین در این شماره، در بخش «تهران‌گردی»، «یک مشق تاریخی» راهنمای گشت و گذار در محدوده تاریخی میدان مشق پایتخت است. «در مقدمه پاییز» هم عنوان راهنمایی است در بخش «دوچرخه‌سواری» که مسافران را برای دوچرخه‌سواری در فاصله آهار تا ده‌تنگه راهنمایی می‌کند. در بخش «کوه‌نوردی» مطلب «پیش به‌سوی شیرپلا» کوهنوردان را راهی کوه‌نوردی تا پناهگاه شیرپلا در شمال پایتخت می‌کند. در بخش «شکم‌گردی» هم «غذای سفر و حضر» راهنمایی است برای تهیه دیماج استان قزوین.

در بخش «کودکان» مطلب «با دایناسورها» برای راهنمایی گشت و گذار در پارک ژوراسیک تهران، در بخش «روستاگردی»، «خورشید شبانه» راهنمایی برای سفر به روستای شیشوان برای شرکت در مراسم عزاداری روز تاسوعا، «ضیافت در قلعه» راهنمای «اقامت» در مهمانپذیر سنتی قلعه جندق و «دره خوش‌عطر» هم راهنمای سفر بخش «طبیعت» به تنگه رازیانه در استان ایلام است.

بخش تازه ایران «ایران فرهنگی» هم مسافران را برای گشت و گذار راهی سفر به «تاج‌محل» در کشور هند می‌کند. عنوان این مطلب «عشق ایرانی هند» است.

تاکنون ۹۵ شماره از ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من» منتشر شده است. این نشریه در ۱۳۲ صفحه، به سردبیری رضا مختاری و با قیمت هفت هزار تومان به صورت تمام رنگی و گلاسه منتشر می‌شود.

همچنین: کتاب آسیاب های ایران منتشر شد

منبع: titreno.com

به صفحه رده

Loading...