میوه ای که به بوی مشمئز کننده اش معروف است!

07:35, 2018 آوریل 16

11 0

اختصاصی «تابناک با تو»؛ میوه ی دوریان (durian) میوه ای که در بازارهای جنوب شرق آسیا شهرت دارد و با نام های مختلفی از جمله (میوه ی بهشت) و یا (بوی جهنم) شناخته می شود. این دو اسم با وجود تناقض فاحش در معانی, بیهوده بر روی این میوه گذاشته نشده اند. دوریان مزه ی مقبول و خوشمزه ای دارد و بافت آن مانند کره نرم است, اما در مقابل بوی به شدت آزاردهنده ای شبیه به بوی میوه ی گندیده و فاسد از آن به مشام می رسد.

با وجود این بوی مشمئز کننده دوریان محبوبیت زیاد و جایگاه قابل توجهی در کشور اصلی خود دارد و با قیمت بالا به فروش می رسد. در اندونزی به آن ملکه ی میوه ها می گویند و فواید بسیاری برای آن قائل هستند.

شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید که درخت دوریان یک نوع کاکائو است و با آن نسبتی دارد. کاکائو و دوریان شباهت زیادی به هم دارند و یک تفاوت خیلی بزرگ و آن هم بوی بد میوه ی دوریان است.

پس از مجموعه ای از پژوهش ها دانشمندان به ژن مسبب بوی بد این میوه دست یافتند. این بوی بد به دلیل وجود آنزیمی به نام Methionine gamma- lyase است که باعث تولید ترکیبات گوگردی بدبو در این میوه می شود. این ترکیب گوگردی باعث بوی بد تخم مرغ فاسد شده و بوی بد دهان انسان پس از برخاستن از خواب است.

با کشف این آنزیم امید می رود تا دانشمندان با اصلاحات ژنتیکی و از بین بردن آنزیم بدبو کننده ی دوریان نسخه ی اصلاح شده و بدون بوی آن را به طرفداران این میوه ی خاص ارائه کنند.

منبع: titreno.com

به صفحه رده

Loading...