چرا امریکا باید با ایران کنار بیاید؟/ چامسکی عزیمت به تهران را توصیه می‌کند

09:41, 2015 آوریل 14

66 1

فرهنگ > کتاب - کتاب «عزیمت به تهران» با عنوان فرعی «چرا آمریکا باید واقعیت جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد» نوشته فلینت لورت و هیلاری مان لورت با ترجمه محسن محمودی توسط انتشارات مهرگان خرد منتشر و راهی بازار نشر شد.

نویسندگان کتاب به ویژه هیلاری لورت در مقام کسانی که مشاور امنیت ملی و وزارت امور خارجه آمریکا و مدیر امور ایران، افغانستان و خلیج فارس شورای امنیت ملی بوده اند، سعی دارند در این کتاب، روایت دیگری عرضه کنند که با روایت جریان اصلی آمریکا، به طور کامل متفاوت است. به این ترتیب، رخدادهای ۳ دهه گذشته در تاریخ ایران و آمریکا، در این کتاب، از یک زاویه متفاوت و جدید روایت می شود.

کتاب «عزیمت به تهران» (Going to Tehran) برای آمریکایی های عمدتا کم اطلاع از اوضاع خاورمیانه به ویژه ایران نوشته شده است. زاویه دید نویسندگان نیز از سکوی منافع ملی ایالات متحده به خاورمیانه است و فرض این ۲ بر این است که عادی سازی رابطه با ایران، می تواند به حل معضلات آمریکا در این منطقه کمک کند.

کتاب ۳ بخش اصلی دارد که عبارت اند از: جمهوری اسلامی به عنوان بازیگری عقلایی، جمهوری اسلامی به عنوان کشوری مشروع و جمهوری اسلامی به عنوان هدف آمریکا.

در این بخش‌ها، می‌توان عناوین فصولی چون «کشوری انقلابی در جهانی پرمخاطره»، «عقلانیت، واقع گرایی و استراتژی کلان ایرانی»، «آمریکای درگیر»، «مذهب، انقلاب و ریشه‌های مشروعیت»، «یک رهبر و سه رئیس جمهور»، «یک انتخابات جنجالی»، «افسانه ها و افسانه سازان» و «ایران و چرخش آمریکا به سوی امپراطوری» را مشاهده کرد.

«موفقیت تحصیلی زنان ایرانی حتی موجب آغاز برنامه‌هایی در برخی دانشگاه‌های ایران شده که در ایالات متحده برنامه های «تبعیض مثبت» برای مردان توصیف می‌شود. در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱)، نیویورک تایمز ادعا کرد که «سی و شش دانشگاه در ایران زنان را از تحصیل در هفتاد و هفت رشته منع کرده‌اند» که از آن جمله حسابداری، شیمی، عملا تمامی رشته‌های مهندسی و ریاضیات بود.

این داستان بنابر واقعیت غیردقیق و گمراه کننده به رشته تحریر درآمده بود؛ برای نمونه، دانشگاه تهران زنان را از دو گروه آموزشی (مهندسی معدن و جنگل بانی) منع کرده بود و ظاهرا به دلیل بود که فارغ‌التحصیلان دختر قرار نبوده در این حوزه‌ها کار کنند که کمبود شاغلین دوره دیده مناسب وجود دارد.

منبع: khabaronline.ir

به صفحه رده

Loading...