2.5 درصد به آمار باسوادان آذربایجان شرقی افزوده شد

11:29, 2018 ژوئن 13

15 0

2.5 درصد به آمار باسوادان آذربایجان شرقی افزوده شد

به گزارش ایرنا، محمدحسین اشرفی روز چهارشنبه در نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان عجب شیر با تاکید بر اینکه خانواده های بی سواد و کم سواد، دچار فقر فرهنگی می شوند افزود: نرخ باسوادی استان پایین تر از میانگین ‌کشوری است‌.

وی با اشاره به سرشماری گروه سنی سواد آموزی 10 الی 49 سال، در سال 95 اظهار کرد: در این سرشماری میزان باسوادان استان 94.3درصد اعلام شد و این به معنی بی سوادی 141 هزار و 918 نفر در استان بود.

اشرفی خاطرنشان کرد: در شهرستان عجب شیر نیز در گروه سنی 10 الی 49 سال 92.8درصد باسواد و 7.2 درصد معادل سه هزار و 288 نفر بی سواد هستند.

وی با بیان اینکه افراد بی سواد می توانند جهت ثبت نام در دوره‌های سواد آموزی به مراکز نهضت سواد آموزی شهرستان‌ ها، مناطق و مدارس سراسر استان مراجعه کنند، گفت: 680 هزار تومان به عنوان حق زحمه‌ آموزش ‌دهندگان در ازای هر سواد آموزی پرداخت می ‌شود و به آموزش دهندگان معلولان و روستایی یک میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: افرادی که نمی ‌توانند به صورت فیزکی در کلاس‌ های سواد آموزی حضور یابند، می ‌توانند به صورت خودآموز در منزل و با استفاده از کتاب ‌های رایگان نهضت سواد آموزی تحصیل و در امتحانات نهضت شرکت کنند که در صورت قبولی در امتحانات 720 هزار تومان تشویقی به این افراد تعلق می ‌گیرد.

اشرفی افزود: هر خانواده می ‌تواند به عنوان نماینده‌ سواد آموزی کشور باشد و با ایجاد انگیزه در افراد بی‌سواد خانواده در این راستا گام موثری بردارد.

وی گفت: جهت ریشه کنی بی سوادی از جامعه، نیازمند فرهنگ سازی عمومی برای سواد آموزی، همکاری با آموزش دهندگان جهت شناسایی افراد بی ‌سواد، اجرای طرح اولیای بی‌ سواد در جامعه و همکاری در واگذاری مکان‌ های آموزشی مناسب هستیم.

سرپرست فرمانداری عجب شیر نیز در این جلسه گفت: بر اساس سرشماری سال 95 در این شهرستان، 82.4 درصد گروه سنی 6 تا 49 سال باسواد هستند.

عادل اصغرپور با اشاره به تبعات بی‌ سوادی در جامعه افزود: بیشتر آسیب های اجتماعی در جامعه نشات گرفته از بی‌ سوادی است و تاثیر مستقیمی بر اقتصاد و درآمد و اشتغال دارد.

وی با ابراز نگرانی از آمار بالای بی ‌سوادی در شهرستان گفت: خانواده‌ها به مشکلات و تبعات سنگین ناشی از فقر فرهنگی و اجتماعی ناشی از بی‌ سوادی آگاه نیستند و باسوادی برایشان اولویت ندارد.

وی بر تحقق آموزش 453 نفر از بی سوادان شهرستان در سالجاری تاکید کرد و افزود: آموزش و پرورش شهرستان باید برنامه ریزی دقیق برای حل معضل بی سوادی داشته باشد.

اصغرپور گفت: 11 هزار و 146 نفر از جمعیت شهرستان بی سواد هستند و این رقم مایوس کننده است و تلاش بر این خواهد بود تا با کمک بخشداران و دهیاران در روستاها، بی سوادان شناسایی و به فراگیری سواد تشویق شوند.

شهرستان عجب شیر با حدود 71 هزار نفر جمعیت در98 کیلومتری جنوب غربی تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است.

همچنین: آمار ازدواج در شیروان 11 درصد کاهش یافت

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...