60 درصد ظرفیت سدهای سیستان و بلوچستان خالی است

07:39, 2018 فوریه 14

5 0

60 درصد ظرفیت سدهای سیستان و بلوچستان خالی است

اتابک جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای مهرماه امسال همزمان با شروع سال آبی جدید 785.64 میلیون متر مکعب آب در پشت هفت سد مخزنی سیستان و بلوچستان ذخیره شده است.

وی افزود: این مقدار آب نسبت به مدت مشابه سال قبل با یک میلیارد و 30 میلیون متر مکعب، کاهش 24 درصدی را نشان می دهد.

وی بیان کرد: میزان حجم ذخیره آب در پشت هفت سد مخزنی سیستان و بلوچستان هزار و 967 میلیون متر مکعب است که هم اینک تنها 40 درصد ظرفیت آنها ذخیره سازی شده است.

جعفری خاطر نشان کرد: از مجموع 22 سد در دست بهره برداری در سیستان و بلوچستان، هفت سد مخزنی و 15 سد تغذیه ای است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: مهمترین سدهای در دست ساخت در این استان شامل سد مخزنی کهیر(کنارک) با حجم 314 میلیون متر مکعب، سد تغذیه ای گوهرکوه(خاش) با حجم 10 میلیون متر مکعب و سد شهری کور (مهرستان) با حجم 103 میلیون متر مکعب است.

وی افزود: با ساخت این سدها ظرفیت ذخیره سازی سدهای سیستان و بلوچستان به 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا خشکسالی حدود 20 ساله در سیستان و بلوچستان که امسال شدت آن محسوس تر است پیامدهای نامبارکی را در بخش های مختلف کشاورزی، آب، هوا، اشتغال، بهداشت و سایر بخش های این استان کویری به دنبال داشته است.

پدیده خشکسالی 20 ساله در سیستان و بلوچستان، خشکیدن تالاب بین المللی هامون در شمال و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال کشور این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.

همچنین در نتیجه خشکسالی و کاهش ذخیره سفره های زیرزمینی، «آب» در سه هزار و 24 روستای سیستان و بلوچستان با جمعیت 347 هزار و 40 نفر به کیمیایی گرانبها تبدیل شده است.

همچنین: جانباز سرافراز 70 درصد سیستان و بلوچستان به خیل شهدا پیوست

منبع: irna.ir

به صفحه رده

Loading...